Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce peněz letos proteče čističkou, ale třeba i bazénem

Pelhřimovsko/ Největší města, nejnáročnější investice. Tato rovnice platí na Pelhřimovsku i letos. Žebříčku letošních investic vládnou největší města okresu. O významné plány ale není nouze nikde

7.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Pelhřimovští chtějí začít s velkolepou přestavbou čistírny odpadních vod. Počinek za 335 milionů korun odčerpá z městské kasy 65 milionů.

„S přestavbou bychom chtěli začít v posledním kvartále roku. Dříve to nestihneme. Musíme vyhlásit spoustu výběrových řízení,“ neskrýval starosta Leopold Bambula všestrannou náročnost akce roku.

Dalších šedesát milionů bude stát město domov důchodců, s jehož otevřením se počítá začátkem léta.

Dotace láká i straší

Do podobných výšin se může vyšplhat humpolecký vklad do krytého bazénu, budovy za sto milionů korun. „Spoluúčast dotace se pohybuje v rozmezí třiceti až šedesáti procent. Samozřejmě bychom byli raději, kdychom se vešli do třiceti milionů. V takovém případě bychom se do toho asi pustili,“ poznamenal humpolecký starosta Jiří Kučera.

Na stomilionovou hranici útočí i výstavba kompostárny. Na ni by mohl postačit desetimilionový humpolecký podíl.

Ani Pacovští se s plány na letošní rok nedrželi příliš při zemi. „Na investiční akce máme vyčleněno zhruba 35 milionů korun,“ informoval starosta Lukáš Vlček.

Největší část z tohoto balíku stejně jako v Pelhřimově spolkne čistička odpadních vod. Na opravu zařízení za téměř šedesát milionů korun z městské kasy postačí dvanáctimilionová investice.

Zbytek výdajů pokryje dotace, která byla Pacovu přiznána koncem roku. „Podle předpokladů by se mělo začít v červnu,“ dodal Vlček.

#nahled|https://g.denik.cz/27/2e/pe_plany2009_070109_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/27/2e/pe_plany2009_070109.jpg|Plány měst na rok 2009#


Částku dvanácti milionů korun hodlají investovat i Žirovničtí. V tomto případě peníze posílí kulturu. Pustí se totiž do rekonstrukce bývalého zámeckého pivovaru, ze kterého vznikne muzeum. Celkové náklady činí 49 milionů a dotace byla městu schválena až napodruhé.

Finančně i realizačně náročná akce přesáhne horizont jednoho roku. „Pokud všechno půjde podle plánu, práce na pivovaru skončí v roce 2011. Budova si žádá důkladnou opravu,“ podotkl starosta František Plešák.

V Kamenici nad Lipou plánují napojit průmyslovou zónu na hlavní silnici. Záměr za 14,5 milionu korun si vyžádá třímilionový příspěvek města. „Podobné peníze bude stát i oprava školní jídelny a kuchyně, kterou letos dokončíme,“ řekl starosta Ivan Pfaur.

Jasno bude v březnu

O něco skromější plány mají v Počátkách, kde je investiční rozpočet dvoumilionový. Na co budou peníze využity, se ale zatím neví.

„Budeme o tom jednat první týden v březnu. S největší pravděpodobností bude větší část investována na zlepšení infrastruktury ve městě. Například na opravy chodníků a vybudování parkovacích ploch,“ informovala počátecká starostka Marie Hrnčířová. Pokud se podaří získat dotace z Evropské unie, pustí se Počátečtí také do rekonstrukce budovy kina.

Rozpočty měst nezapomínají ani na základní školy. Za 4,7 milionu budou opravovat školní budovu v Černovicích. „Podařilo se nám získat čtyřmilionovou dotaci od státu,“ uvedl starosta Černovic Ladislav Novotný.

S areálem základní školy mají smělé plány i v Horní Cerekvi. V tomto roce se ale zřejmě neuskuteční. Radní na kompletní přestavbu potřebují zhruba 35 milionů, které zatím nemají.

Petra Nováková, Michal Vítů, Vilém Doležal …:text

Autor: Redakce

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení