Rok 2021 byl pro brodskou porodnici podle mluvčí Petry Černo velice úspěšný. „Uskutečnilo se u nás 1431 porodů, narodilo se dokonce 20 párů dvojčat. Největším dítětem byl Štěpán s porodní váhou 6000 gramů, nejmenší pak Áron s 1500 gramy,“ upřesnila. Nejvíce miminek se podle mluvčí Černo narodilo v červenci, to jich bylo 145 a červnu, kdy přišlo na svět 136 dětí. „Narodilo se více děvčat - 746, chlapců bylo 705,“ poznamenala mluvčí.

Počty porodů rok 2021

* Havlíčkův Brod: 1431
* Jihlava: 1408
* Třebíč: 1261
* Nové Město na Moravě 779
* Pelhřimov: 539

Zdroj: Statistiky nemocnic

Zajímavá je podle Petry Černo i statistika jmen, která matky svým dětem dávají. „Nejoblíbenějšími jmény v uplynulém roce byly Matyáš a Eliška. Rodiče pak často pro své potomky vybírali také jména Matěj, Jakub, Jan a Vojtěch. Pro holčičky Anna, Amálie, Natálie a Ema, či Emma,“ dodala.

Největší počet rodiček, které přivedly svoje dítě na svět v Brodě, byl samozřejmě z Havlíčkobrodska, následoval okres Žďár nad Sázavou, Jihlava, Pelhřimov, Chrudim, Kutná Hora, Pardubice a Praha. Přijely k nám však i ženy z Mostu, Ostravy či Olomouce. Rodilo u nás také patnáct maminek ze Slovenska a jedna z Ukrajiny,“ doplnila Černo.

Proč do Brodu jezdí rodičky až z Prahy? Na to má jasnou odpověď jedna z nich, Kateřina Walterová. Ta v minulosti upřednostnila Havlíčkův Brod doslova na poslední chvíli. „Když jsem zjistila, že mi praskla voda, měla jsem na výběr: buď nemocnici v Motole, kterou máme za kopcem, nebo až v Havlíčkově Brodě. Nechtěla jsem riskovat, chtěla jsem kvalitní péči," vysvětlila.

Na druhém místě je, co do počtu porodů, nemocnice v sousední Jihlavě. „Loni bylo u nás 1408 porodů, na svět přišlo 1414 dětí, některá z nich byla dvojčata,“ upřesnila statistiku Monika Zachrlová, mluvčí jihlavské nemocnice. Jubilejního tisícího dítěte se jihlavská nemocnice dočkala loni v září.

Jméno pro chlapce? Nejčastěji Jakub

Počty narozených dětí za loňský rok sčítala i nemocnice Třebíč. „Za rok 2021 u nás bylo 1261 porodů, narodilo se 1269 dětí, z toho osm dvojčat,“ sdělila mluvčí nemocnice Jitka Mácová. I v Třebíči ve statistice narozených dětí vedou děvčata. „Těch se u nás narodilo 642, chlapců 627,“ dodala.

V nemocnici v Novém Městě na Moravě bylo loni podle mluvčí Heleny Zelené Křížové 779 porodů.

V nemocnici v Pelhřimově se loni uskutečnilo 539 porodů. „Z toho byla čtyři dvojčata,“ uvedla mluvčí Alexandra Knapová. Rodiče dali chlapcům nejčastěji jméno Jakub, děvčatům Anna nebo Natálie. Porodní maraton v Pelhřimově pokračuje i po novém roce. „Od začátku roku do 3. ledna se v porodnici narodila čtyři miminka. Dvě děvčata, Anička a Justýnka, a dva chlapci, Matyáš a Samuel,“ dodala Knapová.