Mistr truhlář Svoboda na dřevěné motorce skutečné velikosti strávil během čtyř let 2 637 hodin čistého pracovního času. A myslel úplně na všechno. Motocykl disponuje detaily jako tlačítka na řídítkách z ebenu nebo bowdeny s dřevěnými lanky. „To byla nejtěžší část. Dělal jsem je snad na šestkrát. Už jsem myslel, že budu muset použít kladivo, které mám nachystané od svého předchozího projektu – Péráka. Připravil jsem si ho, kdybych se někdy dostal do stavu, že chci projekt ukončit. Naštěstí se tak nestalo,“ usmál se Svoboda.

Jako káča

Festival se koná po dvouleté pandemické pauze a rekordy při něm padají každý den. „Každý den máme jednoho až dva rekordmany v určitém oboru. Tím se to liší od předchozích ročníků. Chtěli jsme rekordmanům a rekordmankám dát dostatek prostoru. Vše vyvrcholí v sobotu programem na náměstí a galavečerem, jehož součástí bude předání rekordmanských cen,“ vylíčil prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov, která festival pořádá, Miroslav Marek.

Hned v úterý například vylepšila dvojice Michaela a Kateřina Vosičková z Mořic na Prostějovsku rekord v balancování na krasokole ve dvojci. Bez doteku se zemí na kole bez brzd a s pevným převodem zvládly balancovat přes dvě a půl minut. Přitom jedna seděla na ramnou druhé a kolo se celou dobu kývalo na témže místě.

V ten samý den padl i další rekord, a to v počtu piruet na zadním kole. Na svědomí jej má osmadvacetiletý Tomáš Rozbořil z Brna, který dokázal udělat dvacet otoček po sobě. „Jsem naprosto spokojený, že všechno vyšlo jak mělo. Uvidíme, zda se pokusím rekord příští rok vylepšit,“ oddechl si Rozbořil.

Óda na radost

Ve středu pak svůj um ukázal nejsilnější z nejsilnějších. Až na hranici lidských možností se vydal naturální kulturista Petr Macek ze Zlínska. S osmdesát a půl kilogramu vážící čínskou udělal v nepřetržité řadě za sebou neuvěřitelných 350 dřepů. Sám Macek přitom váží pouhých třiaosmdesát kilogramů.

Jen o dva dny dříve v Pelhřimově přitom padl dalších rekord, pocházející z lásky k železu. Skoro sedmasedmdesátiletý Bohumil Divílek udělal třiapadesát tricepsových kliků na lavičce. „Rekordman měl ruce za tělem dlaněmi na lavičce, tělo před lavičkou, přičemž nohy směřovaly vodorovně dopředu, zapřené patami o druhou lavičku. S čtyřiceti kilovým závažím zvládl rekordman udělat deset kliků, následně s dvaceti kily patnáct kliků a s deseti devětadvacet kliků,“ sdělil Marek.

V pátek v devět hodin ráno na Masarykově náměstí oslavu výkonů lidské zručnosti, vůle, šikovnosti a houževnatosti zakončí Beethovena Óda na radost. „Zazpívá ji zhruba dva tisíce dětí,“ doplnil Marek.

Z HISTORIE FESTIVALU REKORDŮ

1991 – první ročník festivalu: Aleš Spirman představil nejmenší motocykl ve střední Evropě.

1992 – vytrvalec Zdeněk Jiruše ušel za čtyřiadvacet hodin na chůdách 122,5 kilometru nonstop.

1993 – Bratři Edrové ujeli s nákupním vozíkem (na střídačku - jeden tlačí, druhý se veze) 111 614 metrů za čtyřiadvacet hodin.

1994 – Železný Zekon utáhl v zubech pět osobních automobilů.

1995 – Slovák Jozef Vodila ubalancoval na bradě sloup z dvaceti pivních přepravek.

1996 – Technický sklář Michal Zahradník představil světový unikát – funkční parní stroj ze skla. .

1997 – Ladislav Hanzel roztlačil dvě lokomotivy o celkové váze 128 tun.

1998 – Perníkáři Aleny Zachové vytvořili z půl tuny materiálu perníkovou chaloupku o rozměrech tři krát dva metry a výšce 330 centimetrů.

1999 – Fred Meier z Německa vsoukal do nafukovacího balónku dvadvacet lidí.

2000 - Jan Luňák dokázal odmocnit z hlavy šestnáct osmimístných čísel za patnáct minut.

2001 - Ladislav Krňa vylezl neuvěřitelně rychle na odvětvený smrk postavený na náměstí. Do výšky deseti metrů a zpět vylezl a „sjel“ za 8,44 sekund.

2002 – Jindřich Zobl z Prahy zhasnul plamen svíčky bičem dlouhým téměř tři metry jedenaosmdesátkrát ze sta pokusů.

2003 – Jiří Korn umístil při kulečníkové hře pool do děr kulečníkového stolu během jedné hodiny 434 koulí.

2004 – Ladislav Salaj se jako vůbec první člověk nechal zabalit do krabice  odeslat poštou. 

2005 – Španěl Ramón Campayo prokázal fenomenální paměť, když si dokázal zapamatovat a následně zapsat na papír čtyřiačtyřicet čísel v binární soustavě, přičemž ta se mu předtím na obrazovce počítače objevila na pouhé dvě vteřiny.

2006 – Orchestr jednoho muže: Alexander Zoltán předvedl svou unikátní hudební show, v rámci které dokázal najednou hrát na patnáct hudebních nástrojů.

2007 – Kytara z kamene: kytarový virtuos Štěpán Rak se stal prvním hudebníkem používajícím pravidelně při svých vystoupeních unikátní nástroj zhotovený sochařem Janem Řeřichou z mramoru Verde Guatemala starého 160 miliónů let.

2008 – Radomír Wolf dokázal zdvihnout nad hlavu trhem jednou rukou padesát kilo vážící činku šestadvacetkrát za sebou, a to bez dotyku se zemí a v čase 1:08 minuty. Překonal tak sto let starý rakousko-uherský rekord Gustava Frištenského.

2009 – Osmičlenný český tým dokázal za 7:34 hodiny kompletně zhotovit svetr z ovčí vlny. Celý výhradně ruční proces započal ručním ostříháním vlny z ovce, přičemž hned jak byla vlna k dispozici začaly přadleny příst na ručních kolovrátkách.

2010 – Matěj Kodeš dokázal udělat za pomoci speciální směsi a obřího bublifuku mýdlovou bublinu o délce 24,10 metru a průměru sedmdesát centimetrů.

2011 – Největší plyšák a nejvíc plyšových hraček na jednom místě. Žáci pelhřimovských škol nashromáždili pro dobročinné účely a přinesli na pelhřimovské náměstí celkem 1 628 plyšových hraček, jimž vévodil čtyřmetrový medvídek Kuky.

2012 – Rainer Schröder z Německa dokázal svými zuby ohnout do tvaru písmene „S“ ve svěráku umístěnou podkovu klasického rozměru o šířce dvou centimetrů, tloušťce 0,9 centimetru a hmotnosti 282 gramů.

2013 – Největší letecký model – nadšenci z Czech Spitfire Club vytvořili jedna ku jedné model legendárního stíhacího letounu Supermarine Spitfire Mk. IX

2014 – Sedmdesátiletý Bob Divílek dokázal poskládat své tělo do průhledné skříňky o vnitřních rozměrech 40,5 x 53 x 58 centimetru a po uzavření skříňky v ní vydržel po dobu 27,03 vteřiny.

2015 – Pavel Šín s řemeslníky z Konice představil šestimetrovou tesařskou sekyru o hmotnosti 610 kilogramů.

2016 - Petr Čavojský přivezl do expozice Muzea rekordů patnáctinásobnou zvětšeninu hlavolamu ježek v kleci. Klec je vysoká 110 centimetrů a má průměr třiasedmdesát centimetrů.

2017 – Diktát napsaný a posléze odzpívaný nejvíce žáky: Tomáš Klus a 1250 žáků ze sedmi škol. Závěrečnou část diktátu (text zpěvákovy písně Do nebe) posléze 1131 ze zúčastněných žáků společně s Tomášem Klusem i odzpívalo.

2018 - Rozbíjení kamenů pěstí - Miloš Smejkal mladšé dokázal za třináct minut rozbít holou rukou sto říčních kamenů o průměrné hmotnosti 376 gramů.

2019 – Náměstím prokráčela ocelová loutka o váze 1700 kilogramů a výšce 7,6 metru ovládaná devíti loutkovodiči, z nichž jeden stojí uvnitř trupu a ovládá hlavu loutky.

2020 – REKORD V KARANTÉNĚ - Otužilec Petr Kocián vydržel dvě a čtvrt hodiny v průhledném boxu (sprchový kout) zasypán 465 kily ledových kostek o teplotě minus pět stupňů Celsia.

2021 – Ruční nakládání plných pivních sudů na náklaďák - strongman Jan Šťastný zvládnul za dvě hodiny a čtyřicet minut postupně ze země vzepřít a poté usadit na 115 centimetrů vysokou korbu nákladního auta vzdálenou 115 centimetrů celkem šestatřicet plných padesátilitrových pivních sudů o hmotnosti 62,5 kilogramu.