I z toho důvodu mezi nimi nebyly větší rozdíly ve stupni zvládnutí práce. „Na těchto soutěžích se setkávají studenti, většinou jde o žáky druhých a třetích ročníků, kteří patří k nejlepším na školách, takže o výsledku jejich práce opravdu rozhodují maličkosti, detaily,“ potvrdil zástupce ředitele odborného výcviku a praktického vyučování na pořádající pelhřimovské škole Lukáš Tříska. „U výrobku, který jsme zvolili, také letos rozhodovaly milimetry,“ dodal.

Díky tomu, že se od výkresu odchýlil méně než soupeři, i zásluhou úspěšného zvládnutí dalších úkolů se po celodenní práci z prvenství mohl radovat Jan Mimra z pořádající pelhřimovské školy.

V dílně se ale s maximálním soustředěním věnovali práci na zadaném soutěžním úkolu, jímž byla letos výroba přepravky na šest lahví, i jeho soupeři. „Když jsem viděl zadání a zjistil, kolik je tam úkonů, tak jsem se zhrozil. Zatím to ale zvládám, uvidím, jaký bude výsledek. Zvolený výrobek se mi docela líbí,“ říkal před odchodem na oběd Marek Málek ze Středního odborného učiliště stavebního Benešov.

Také Hynkovi Slámovi ze Střední odborné školy Nové Město na Moravě se zadání s přepravkou líbilo. „Byl bych ale raději, kdybychom pracovali třeba se smrkovým dřevem. S bukovým dřevem zkušenosti nemám,“ dodával jiný mladý truhlář, který přijel na pelhřimovskou soutěžní přehlídku poprvé.

V Pelhřimově se představili ještě zástupci středních a vyšších odborných škol z Chotěboře, Žďáru nad Sázavou, Jihlavy a Třebíče a chybět nemohli ani reprezentanti pořadatele. „Seznam zúčastněných škol byl tradiční, jde o školy, které tedy na Vysočině vychovávají budoucí truhláře, a pravidelně k nám jezdí i zástupci středního odborného učiliště ze středočeského Benešova,“ poznamenal Tříska.

Kromě výroby přepravky na láhve museli mladí truhláři absolvovat i vědomostní test. „Zatímco základy truhlářského řemesla se za patnáct let, co regionální soutěž pořádáme, nezměnily, tak na tom jakým způsobem absolvují soutěžící vědomostní test, je těch patnáct let znát. Když jsme se soutěží začínali, tak žáci teoretickou část absolvovali s papírovým testem, dnes využíváme počítače,“ srovnal dva světy organizátor soutěžní přehlídky.

Významnou změnou bylo i to, že zatímco do loňského roku pelhřimovští pořadatelé zadání do poslední chvíle tajili, letos poprvé poskytli vstupní informace o soutěžním úkolu naopak s předstihem.

Jedno se ale nezměnilo vůbec. „Stále je pro nás nejtěžší vymyslet ten správný soutěžní výrobek, který by mladé truhláře opravdu prověřil,“ doplnil Lukáš Trnka.