Své síly v těchto soutěžích poměřilo několik desítek koní a zkušených jezdců. Mezi ně patřila i Natálie Kolářová z Jezdeckého stáje Blue Horse Rynárec.


Se svým koněm Damona závodila mladá jezdkyně ve skokové soutěži kategorie základní malé. „Se svým výkonem jsem celkem spokojená, tedy až na to, že jsme nemuseli tak chvátat a také bylo zbytečné, že jsme shodili tu druhou překážku. Ta byla podle mě nejtěžší, problém totiž dělala hodně závodníkům," sdělila své zážitky ze závodu Kolářová, která se jezdectví věnuje už osm let.


Závodnice také prozradila, že tyto závody v Žirovnici absolvovala poprvé. Skvěle připravené závodní kolbiště zářilo během dne všemi barvami. Stavitelem parkuru byl Jaroslav Grodl. Překážky mimo jiné také zobrazovaly reklamu na předměty, které vyrábějí sponzoři závodů. Objevily se zde například malířské válečky, mobilní telefony nebo lahve s Coca Colou.


Skákali i přes les


Závodní dvojice zdolávaly překážky také s lesem a perníkovou chaloupkou, zemědělským strojem, dnem a nocí, zeměkoulemi, šachy, květinami, pastelkami, celnicemi a dalšími nápaditými předměty.


Závod musí dvojice absolvovat nejlépe bez chyb. „Za chybu se počítá shození překážky, zastavení nebo pád. Jako první se jede základní kolo, které musí projet bez chyb a v časovém limitu. Všichni ti, kteří chybu neudělají, tak postupují do takzvaného rozeskakování. Tam je důležité, aby soutěžící závod absolvovali nejen s nejmenším počtem chyb, ale také, co nejrychleji," popsala základní pravidla závodu organizátorka akce Markéta Dvořáková, která zároveň ohodnotila jejich první část. „První kategorii závodu bych zhodnotila velice úspěšně. Nebylo moc chyb, žádný pád a proběhlo to poměrně v klidu. Kdyby byly i ty další soutěže takhle klidné, tak by to bylo super," pochvalovala si Dvořáková.


Na napínavé koňské závody v Žirovnici se přijela podívat i Jitka Janáková z nedalekých Počátek. „Přijeli jsme sem kvůli naší vnučce, která má moc ráda koně. Zatím, ale ještě na žádném nejezdí," pověděla Janáková, která tuto akci navštívila naposledy v době, kdy byly její děti ještě malé.


Hladký průběh závodů každoročně zajišťuje Jezdecký klub Dvůr Dvořák Žirovnice. „Příprava závodů je pro nás náročná pokaždé, i když závody pořádáme v této partě už po jednadvacáté. Snažíme se, aby byly závody každým rokem lepší, ale stejně máme pořád pocit, že to není úplně dokonalé. Myslím si ale, že, co jsme potřebovali, tak jsme zařídili," ukončila Dvořáková.