Dříve docházely senožatské děti k zubařce Libuši Novákové v Košeticích. „Paní doktorka Nováková šla do důchodu. Nového zubaře sháníme všude možně a zatím jsme na žádného, který by nás vzal, nenarazili. Jsme v opravdu těžké krizi,“ povzdychla si Martina Buchalová Horská.

V Dětském domově v Senožatech žije v současné době celkem dvaatřicet dětí. „Pokud dětem neposkytneme ošetření, tak neplníme povinnost zákona, a to je dost ošemetná situace. Děti sice většinou nemají se zuby takový problém, jako dospělí, ale je to škoda je nechat jen tak být,“ poznamenala ředitelka domova.

Kostel svatého Petra a Pavla v Obratani.
Na kostel se vrátí letos krov, šindel až za rok

V již zmíněném domově se nebrání ani delšímu dojíždění. „Jsme schopni dojet, ale platby už jsou pro nás dost náročná věc. Také nemáme problém s tím děti rozdělit. Klidně můžeme s několika dětmi jezdit do Jihlavy a s ostatními zase například na Havlíčkobrodsko. Hlavně, abychom měli to zabezpečení,“ dodala Buchalová Horská.

Zubaře shání rok

Podobný problém řeší také například v humpoleckém dětském domově. Tam se snaží sehnat zubního lékaře pro děti téměř rok. „S dětmi jsme chodili k humpolecké doktorce Magdaleně Truhlářové, která pak ale přešla na jiný obor. V Pelhřimově jsme pak sehnali paní doktorku Karpenko. Ta však přišla o ordinaci, a tím pádem nám musela vypovědět péči. Paní doktorku Karpenko jsme sehnali v září, ale ani nestihla udělat vstupní vyšetření všem dětem, protože na konci listopadu už v Pelhřimově skončila,“ přemítala zástupkyně ředitele Dětského domova Humpolec Olga Kotlíková.

Ilustrační foto.
Stát chystá na Vysočině tři obchvaty a dvě nové silnice

Dodala také, že akutní případy berou lékaři nad rámec svých povinností, ale to jen výjimečně. „Se zubaři je to úplně zoufalé. Navíc, když potřebujeme na zubní pohotovost, tak nás v týdnu odkazují na Prahu a Ostravu a o víkendu na Jindřichův Hradec, Tábor a okolí,“ sdělila Kotlíková.

Na řešení problému jsou krátké i pojišťovny či Česká lékařská komora. „Jsme s nimi v kontaktu, takže, pokud by se nějaký volný zubař objevil, tak nám dají vědět. Jinak si to ale hlídáme i sami,“ řekla Kotlíková.