Porod, vlastní pohřeb, utonutí, létání, ochrnutí – tyto momenty a stavy lidé podle studentky Akademie výtvarných umění v Praze Šárky Perglerové zažívají opakovaně ve svých snech. Mohou tomu ale předejít tím, že si takové situace na vlastní kůži vyzkouší i v bdělém stavu. A nemusí kvůli tomu zrovna skákat do rybníka nebo z mostu. Jedinečnou možnost k tomu skýtaly objekty, které vystavovala. „Člověk fyzicky napodobuje stav, o kterém se mu zdá, a tím léčí spánkové neduhy," popsala mladá výtvarnice, jak exponáty fungují.

Originální sny

Nato psycholožka Marta Helingerová poradila návštěvníkům, aby naslouchali řeči svých snů a tomu, co jim chce sdělit jejich nevědomí.

Posledním bodem programu byl koncert pražské písničkářky a herečky Studia Ypsilon Jany Šteflíčkové. Její skladby měly velký úspěch, a to i proto, že jsou texty jejích písniček stejně originální jako její sny. „Jednou se mi zdálo o Ježíši, jak přikládáním svých rukou zaceloval díry v ementálu," dala Jana Šteflíčková nahlédnout do svého podvědomí.

Po třech úspěšných akcích Závodu 01 mohou jejich iniciátorky, kterými jsou sestry Iveta a Monika Čermákovy, zhodnotit, jak se jim jejich záměr kulturně oživit nevyužívané prostory povedl uskutečnit. „Jsme velmi spokojené s tím, že to lidi zajímá. Účast bývá velká, v poměru s rozlohou pronajaté kanceláře asi až moc velká, takže možná budeme po skončení jarního cyklu uvažovat o větším prostoru. Máme už nějaké plány, možná rozšíříme typy kulturních akcí o další umělecké formy a žánry. Třeba v budoucnu naše příznivce pozveme na divadlo," naznačila Iveta Čermáková, že na program, který je zatím naplánován do dubna, pravděpodobně navážou další akce. Zároveň již pozvala do prostor Závodu 01 v sobotu patnáctého března, kdy přijede historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. Ten v nedávné době bojoval za Hotel Praha, jenž se má bourat.

„Toto je druhá akce, kterou jsem tady navštívila, a je super, že holky přišly s tímto nápadem a že tu mladá krev organizuje nějakou zábavu," podotkla návštěvnice Helena, která také doufá, že s dubnem program neskončí.

Dominika Dufková