Jedná se o již devětadvacátý ročník festivalu Pelhřimov – město rekordů, který nabídne hudební program, ohňovou show, slavné osobnosti, pouťové atrakce, akrobatické výkony, zajímavé lidi a především slušnou spršku rekordů a kuriózních počinů.

Stát se rekordmany ale budou moci i samotní návštěvníci akce. „Snažíme se, aby se dění festivalu neodehrávalo pouze na pódiu. Proto jsme vymysleli krásný rodinný rekord, který se odehraje v rámci sobotního festivalového dne v MÚZYu Lipských. Chceme totiž spáchat rekord, v rámci kterého se nejvíce lidí vyfotí v kulisách hradu Krakovec, kde vznikl film Ať žijí duchové. Ten den bude v muzeu dobrovolné vstupné a lidé tím přispějí na Oblastní charitu Pelhřimov,“ prozradil Josef Vaněk z pelhřimovské Agentury Dobrý den, která festival rekordů a kuriozit pořádá.

Zajímavý program, při kterém může vzniknout další rekord, bude připravený pro dvojčata nejrůznějších věkových kategorií. „Ve spolupráci s Klubem dvojčat a vícerčat jsme vymysleli takovou správnou šílenost. Léta totiž spolupracujeme s Lubomírem Vaňkem, nejrychlejším karikaturistou na světě, který se bude snažit namalovat nejvíce dvojčat oběma rukama současně,“ řekl Josef Vaněk s tím, že se tedy budou snažit do Pelhřimova nalákat mimo jiné i co nejvíce dvojčat.

Pelhřimovský festival je příležitostí pro rekordmany, aby se zapsali do České knihy rekordů, a zároveň je to i tak trochu rekapitulace toho, co se za uplynulý rok ve světě rekordů odehrálo. „Před 17 lety jsme poprvé vyhlásili rekordmany roku. Tato záležitost má několik kategorií, některé z nich se netýkají jenom uplynulého roku, ale jsou i nadčasové a my tuto cenu nazýváme rekordmanská síň slávy,“ přemítal Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.

Národní házenkáři Humpolce.
Národní házenkáře Jiskry čeká duel o záchranu ligy

Letos do Rekordmanské síně slávy vstoupí herec Josef Dvořák, který pochází z Horní Cerekve. „Josef Dvořák, který je tváří letošního projektu filmová Vysočina, hrál nejvíckrát roli vodníka,“ doplnil Miroslav Marek.

Pro stejné ocenění si do Pelhřimova přijedou i sportovci, kteří nejvíckrát reprezentovali Českou republiku na olympiádách, a to Štěpánka Hilgertová a Václav Chalupa. Festival také přinese řadu zajímavostí včetně akrobata balancujícího na válcích v největší výšce, show na trialových kolech, dvoumetrového sněhuláka, kterého upletla pro pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit devadesátiletá Jarmila Bursová, největší ručně vyřezávané selské židle či fyzikálních a chemických hokus-pokusech, o které se postará sdružení Laborky.cz. Páteční festivalový program zahájí obří loutka kováře Petra Píši. Stane se tak v 10.30 hodin na pelhřimovském náměstí na prostranství před sochou svatého Václava.