Některé dokonce s opatrným optimismem zahajují stavbu nových provozů. V Pelhřimově nové haly už během zimy otvíraly Spojené Kartáčovny a také firma Rimowa.

První podnik v nových prostorách chystal novou vstřikolisovnu a balicí linku za 38 milionů. Druhý, jako specialista na výrobu kufrů nejmodernějších technologií, připravoval dokonce druhou halu pro subdodavatelskou firmu ze Švédska.

Teď staví novou halu také největší zaměstnavatel v Pel᠆hřimově – Agrostroj. „Nová výrobní plocha bude sloužit pro automotive a zemědělskou výrobu, plánovali jsme ji už před třemi lety,“ uvedl ředitel podniku Lubomír Stoklásek. Do poloviny prostor se přesune vybavení ze starších provozů a druhou polovinu bude tvořit nová výroba.

Pracoviště bude robotizované, s nejmodernějšími technologiemi. Krizi se Agrostroji podle Stokláska daří zvládat i proto, že podnik má výrobu rozdělenou do více segmentů.

Co se týká počtu zaměstnanců, po loňském masivním náboru se chystá připojit dalších 80 lidí. Celkem zaměstnává 1 600 pracovníků. Jedním z cílů firmy je do budoucna také výstavba závodu v Rusku.

Mírná naděje v rozšiřování investic velkých podniků zavládla i v Humpolci, který oproti Pelhřimovu může podnikům nabídnout dobrou polohu přímo u dálnice.

Zkušebním provozem tam teď prochází firma s holandským kapitálem SixPointTwo a o případném rozšíření výroby uvažuje i podnik se švédskými majiteli BJS, který vyrábí nábytek pro firmu Ikea.

První vlaštovky

„Tohle jsou po krizovém roce 2009 první dvě vlaštovky a doufám, že nebudou poslední,“ uvedl humpolecký starosta Jiří Kučera.   

SixPointTwo se specializuje na kovové polotovary a součástky potažené plechovým práškem. Sídlí ve Lnářské ulici v areálu bývalého Sukna.

Firma BJS zase vyrábí skříně, postele, noční stolky, komody a zásuvky do skříní a už má svůj provoz v humpoleckém technologickém parku.

„Před nedávnem nás firma BJS seznámila se záměrem výroby desek a požádali nás o součinnost při hledání pozemků pro svou novou halu,“ doplnil starosta Kučera.

Novou halu teď buduje i firma Pampus Automotive v Kamenici nad Lipou. Stavba o rozměrech 110 na 25 metrů, která roste naproti vlakovému nádraží, by měla být dokončena v červenci letošního roku.

„Do budovy se ze stávajících prostor přestěhuje celé zázemí firmy od výroby až po kanceláře,“ sdělila marketingová konzultantka společnosti Pampus Automotive Eva Petrášová s tím, že současné zázemí, ve kterém společnost působí, už nevyhovuje jejím potřebám, a proto firma přesídlí do nových prostor.

Jan Mazanec, Nela Kyselová