Okresní soud, kam se kauza vrátila po více než dvou letech, tentokrát zamítl žalobu na určení vlastnického práva k nemovitosti, kterou původně v rámci takzvaných církevních restitucí podalo Arcibiskupství pražské na konci roku 2015.
Podle představitelů červenořečické radnice, která proti nepříznivým rozsudkům z ledna a května 2016 podávala dovolání k Nejvyššímu soudu, šlo o očekávané rozhodnutí. „S novým rozsudkem pelhřimovského soudu jsme spokojeni, čekali jsme, že bude právě takový,“ komentovala výsledek soudního jednání z pátku 11. května starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková.

Současně si uvědomovala, že tím kauza ještě definitivně končit nemusí. Protistrana soudní pře má samozřejmě právo podat opravný prostředek. „Samozřejmě nevím, jak se k tomuto rozsudku postaví Arcibiskupství pražské. Odhadovala bych, že už se odvolávat nebudou, když k tomu vydal Nejvyšší soud závazné stanovisko, ale vědět, jaký zvolí postup, pochopitelně nemohu,“ dodala starostka Bečková.

Sporem se začaly zabývat soudy v roce 2016. Tehdy Okresní soud v Pelhřimově i odvolací Krajský soud v Českých Budějovicích přiřkly čtyřhektarový pozemek na okraji Červené Řečice arcibiskupství, které se o pozemek přihlásilo s restitučními nároky jako historický vlastník.

Okresní soud v Pelhřimově vynesl rozsudek 12. ledna 2016, táborská pobočka Krajského soudu České Budějovice, kam se věc dostala po odvolání ze strany Červené Řečice, rozsudek potvrdila přesně o čtyři měsíce později, tedy 12. května 2016.

Město následně podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, dalšího zhruba jeden a půl roku se nedělo nic. Zpráva z Nejvyššího soudu přišla až letos na jaře, Nejvyšší soud 27. března prvoinstanční a odvolacím soudem potvrzený rozsudek zrušil.
Podle starostky Červené Řečice Zdeňky Bečkové by se měl teď pozemek vrátit městu. To ho ostatně mělo na listu vlastnictví před započetím sporu. Poté, co rozsudek odvolacího soudu před dvěma roky vyšel vstříc žalobci, tedy Arcibiskupství pražskému, přešel předmětný pozemek na stát, správy se ujal Pozemkový úřad.

Čtyřhektarový pozemek mezi fotbalovým hřištěm a novým hřbitovem, o který se třetím rokem město s Arcibiskupstvím pražským soudí, měla Červená Řečice zapsaný na listu vlastnictví od roku 2005. V územním plánu byla lokalita vyčleněna pro bytovou výstavbu, odhadem by zde mohlo vzniknout třicet stavebních parcel.

Arcibiskupství pražské reakci na rozsudek Okresního soudu Pelhřimov z pátku 11. května Deníku neposlalo. Ve vyjádření k rozsudku Nejvyšší soudu, který věc do Pelhřimova vrátil, mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman uvedl, že záležitost je poměrně komplikovaná. „Koordinační porada o postupu arcibiskupství proběhne až v květnu,“ uvedl 24. dubna v krátkém vyjádření Stanislav Zeman.

Nejvyšší soud zrušil letos v krátké době už druhý rozsudek ve sporech, kde šlo o určení vlastnického práva k nemovitostem. Přesně o měsíc dřív, 27. února, zrušil rozsudek, že čtyřicet hektarů zalesněných pozemků u Jiřic patří Kanonii premonstrátů Želiv, která si na pozemky ve vlastnictví obce dělala nárok.

Ve čtvrtek 19. dubna pak Krajský soud České Budějovice na základě závazného právního názoru Nejvyššího soudu rozhodl, že pozemky patří obci. „Rozsudek pochopitelně vítáme, jsme rádi, že soudy dospěly k takovému názoru,“ komentoval poslední vývoj ohledně „jiřického“ sporu starosta obce Miroslav Jirků.