Zhruba třicetiletý a třináct metrů vysoký smrk pichlavý, který pracovníci technických služeb ráno pokáceli v Družstevní ulici, bude poprvé slavnostně rozsvícen tuto neděli, stejně jako vánoční stromy v mnoha dalších městech a obcích Pelhřimovska.

Deník vám proto přináší výčet některých akcí, které jsou připraveny právě na první adventní neděli. V Pelhřimově zahájí úderem 17. hodiny slavnostní akci, kterou si každoročně nenechají ujít tisíce lidí, vystoupení pěveckého sboru tamní základní umělecké školy.  „Tradičně nebude chybět sváteční slovo pana starosty a pana vikáře, společné odpočítávání rozsvícení stromu a společné zvonění pelhřimovských prvňáčků, ke kterému se může připojit každý," informovala Vlasta Vlčková z Kulturních zařízení města Pelhřimova s tím, že poprvé byl v Pelhřimově stromek takto rozsvícen v roce 2011.

Letos by se měl smrk rozzářit přesně v půl šesté, o čtvrt hodiny později bude vystoupení Terezy Fantové a Staff.
V Humpolci rozsvítí vánoční strom na Horním náměstí až v pátek 5. prosince při Mikulášské nadílce.

Od 15 hodin je tam připravený čertovský program pro děti, o hodinu později přijede Mikuláš a čert a rozsvítí vánoční strom. Z balkonu radnice zahraje žesťový kvintet základní umělecké školy.

Rozzáří celé náměstí

Stovky návštěvníků si každoročně nenechávají ujít rozsvícení vánočního stromu v Pacově. Letos se tam stejně jako loni kromě stromu rozsvítí i celé náměstí.

„Na náměstí vystoupí divadlo Kvelb s pořadem Advent na kolečkách, které v Pacově vystupovalo například v roce 2010. Samotné rozsvícení stromu a celého náměstí je naplánované mezi 17 a 18 hodinou," sdělila Petra Volfová z Městského kulturního střediska v Pacově.

V Žirovnici bude nedělní odpoledne patřit tradiční akci Vánoce na zámku. Návštěvníci tam budou moci od 14 hodin zhlédnout vánočně vyzdobené expozice zámku a špýcharu a chybět nebude ani řemeslný trh.

Připravena je rovněž pohádka Popelka aneb pohádka z babiččiny truhličky, kterou ve 14.15 uvede ve Velkém sále divadelní soubor Karla Čapka z Třeště. Poté od 15.30 hodin začne pro milovníky folku koncert s názvem „Poutníci – Country Vánoce". V půl šesté bude na Havlíčkově náměstí rozsvícen vánoční strom.

Netradiční zdobení vánočního stromu pořádají v neděli v Černovicích. Každý, kdo by se chtěl aktivně zúčastnit zdobení vánočního stromu na Mariánském náměstí, měl by se tam dostavit od 15 do 18 hodin. „Strom si může přijít nazdobit každý občan. Letos je vánoční akce spojená s malým vánočním trhem a prodejem výrobků. Novinkou je promítání pohádek v kině pro děti. To se uskuteční od 15 do 16 hodin. Stromeček by se měl poprvé rozsvítit okolo půl páté odpoledne," sdělil starosta Černovic Jan Brožek s tím, že od 16.50 hodin je v plánu koncert pěveckého sboru Lumen.

V neděli v 16.30 hodin začne akce i v Kamenici nad Lipou. Rozsvícení vánočního stromu se uskuteční na náměstí Československé armády při zpěvu a přednesu vánočních písní a koled v podání kytarového kroužku tamní základní školy.
Počátky nedělní rozsvícení vánočního stromku spojily s příchodem Mikuláše. Program začíná od 15.30 hodin vypouštěním balónků s přáním Ježíškovi, následuje pásmo písní, ohňová show a příjezd mikuláše a anděla v kočáře.

Mikulášská nadílka rozsvícení stromu doplní i v Červené Řečici. Tamní program začne v neděli v 17 hodin. Vystoupí při něm děti ze školky a vánoční melodie na trubku zahraje Michal Bezstarosta.

V Lukavci na náměstí rozsvítí strom v neděli v 16 hodin. „Slavnost začne vánočním jar-markem s výstavou a prodejem výrobků. V kulturním programu vystoupí žáci našeho divadelního kroužku a pěveckého sboru a saxofonový kvartet základní umělecké školy Pacov," řekl starosta František Pinkas s tím, že v kostele sv. Václava na příchozí bude čekat překvapení.
Staročeským jarmarkem a rozsvícením stromečku ožijí v sobotu i Košetice. Program začne u kostela v 15 hodin. Lidé se mohou těšit na prodej vánočních výrobků z dílny Jezinek (Český svaz žen - pozn. red.), od 16.30 hodin zazpívají koledy děti z tamní základní školy a nebude chybět ani Mikulášská nadílka.

V Kališti se od pátku do neděle koná Vánoční prodejní výstava u Mahlera. V neděli od 17.30 hodin proběhne dvojkoncert skupin Stráníci s Mírou Ošancem a Ars Camerata.