Řešení problematické křižovatky v samém centru malebného města dostává konkrétní obrysy. Stále tam totiž dochází k dopravním nehodám, a to i přesto, že ve směru od Pelhřimova na Soběslav je umístěna dopravní značka Stop. Ta je právě kamenem úrazu pro řidiče, kteří před značením, jež označuje vedlejší silnici, nezastaví a řádně se nerozhlédnou. Karambol je pak lehce na světě.

Kraj Vysočina, který se situaci dlouhodobě věnuje, má aktuálně vypracovanou technickou studii, ve které je počítáno hned se třemi řešeními Achillovy paty Černovic.

„Výsledky studie jsme obdrželi minulý týden. Je v ní počítáno buď s umístěním klasické křižovatky do tvaru kříže, nebo s kruhovým objezdem. Ten je tam řešen hned ve dvou verzích. V jedné má objezd pravidelný tvar a v té druhé nepravidelný," řekla Eva Neuwirthová z tiskového oddělení Kraje Vysočina.

Jednání o nové podobě křižovatky se pravidelně účastní i starosta Černovic Jan Brožek. Podle něj tyto tři možnosti řeší křižovatku dopravně, ale neřeší celé náměstí.

Jak k obchodům

„Zatím mohu říci, že jsem z vývoje spíše zklamaný, protože návrhy náměstí z hlediska využití pro občany mu spíše škodí. Jako nejlepší dopravní řešení je prosazován kruhový objezd," potvrdil starosta s tím, že pokud by to měla být finální varianta, znamenalo by to kompletní předělání náměstí s ohledem na nové normy. „Pak bychom tam prakticky nedokázali dostat žádné obslužné komunikace, nastal by problém, jak se dostat k obchodům, kde by parkovaly autobusy, což všechno nějak momentálně funguje, byť ne zrovna ideálně. Tímto by se to úplně všechno kompletně změnilo a to je zásadní pro celé město," dodal Brožek a upozornil, že práce na rekonstrukci jsou podle něj spíše na začátku.

Deník oslovil některé řidiče s dotazem, jak vnímají současnou dopravní situaci na náměstí a co by říkali na možnost zřízení kruhového objezdu.

„Podle mě je křižovatka z pohledu šířky dostatečná. Nebezpečná je pouze tím, že je tam přes rohy domů hůře vidět.  Místní lidé až takový problém nemají, ale horší je to s přespolními, kteří to tu neznají. Nejsem si jistý, jestli by přebudování na kruhový objezd bylo to pravé," přemítal František Průša z Dobešova.

Nulové využití

Dalším problémem historického náměstí je chátrající budova kina. Ta je už několik let takřka bez využití. Důvodem je digitalizace. Kino totiž nemá digitální projektor, ale jen klasickou 35 mm promítačku. A do nového vybavení město, kvůli vysoké částce – zhruba 1,5 milionu korun, neinvestovalo.

„Nyní jednáme s partou nadšenců, kteří dokážou promítat přes dataprojektor, že by se přes léto přece jenom nějaký ten film promítal, ale to je v jednání. Stále narážíme na to, že budova kina je v podstatě nevyužívaná, je pouze na nějaké občasné akce a už i docela hyzdí náměstí," řekl starosta. Zastupitelé řeší mnoho variant, přišli i s nápadem budovu strhnout. Tuto možnost už probírali i na svém posledním zasedání s tím, že by v místě mohlo vzniknout třeba parkoviště.

„Já ani tuto variantu nezavrhuji, protože by to ve výsledku mohlo být dobré řešení. Nemáme ale vlastně žádné informace – nevíme kolik to bude stát a jak to zapojit do celého náměstí, nemáme ani jinou variantu, co s kinem. Snažil jsem se zastupitele přesvědčit, že dokud nebudeme mít další informace, nedokážeme se rozhodnout, ale zastupitelé se neshodli a tak jsme rozhodnutí přesunuli na příští zasedání" informoval Brožek.

Stejně jako vyřešení dopravní obslužnosti v centru města, tak i problém objektu kina je pro místní velmi citlivou věcí. „Podoba náměstí je věcí vrcholně veřejnou, proto bych rád občany Černovic do této diskuse chtěl co nejvíce zapojit a najít nejlepší řešení společně," uzavřel  starosta.