„Uklouzl jsem hned, jak jsem vyšel z domu na chodník. Po silnici od Horní Cerekve směrem na Pelhřimov jsem jel krokem. Klouzalo to hodně,“ popsal Aleš Horák. Problémy po celém pelhřimovském okrese způsobilo mrznoucí mrholení. Na vozovkách i v ulicích se vytvořila souvislá vrstvička ledu.

„Je to možná horší než sníh. Největší nebezpečí je, že silnice vypadá jen mokrá. Když se to ale utrhne, už nezastavíte,“ upozornil zkušený řidič. Oranžová vozidla silničářů byla na hlavních tazích vidět už brzy ráno. Kolem osmé hodiny, už byla většina z nich prosolená.

Bez karambolů se ale páteční ráno přesto neobešlo. Mnozí řidiči na ledu riskovali a deset z nich do cíle nedojelo. Staly se i hromadné dopravní nehody.

„Dvě osobní auta a jedno nákladní se srazily u Veselé, mezi Pelhřimovem a Počátkami. Jeden člověk byl zraněn. U Pravíkova bourali nejednou hned čtyři řidiči. Silnice tam byla částečně zablokovaná,“ popsala Petra Musilová, mluvčí hasičů kraje Vysočina. Někteří lidé zaplatili zdravím.

Pohotovost měli i na pelhřimovské chirurgii. Lékaři poskytovali první pomoc o mnoho více zraněným, než je obvyklé.

„Ošetřovali jsme několik zlomenin zápěstí i drobnějších pohmožděnin po uklouznutí na chodníku. Vážnější pak byla zlomenina stehenní a obličejové kosti. Tam nám ale pacienta přivezli od nehody. Byl transportován do brněnské nemocnice,“ popsal lékař Pavel Míka. Jak dodal, při úrazech na ledu jsou ohroženy převážně horní končetiny. Běžné jsou ale i zlomené kosti nohou nebo pohmožděné kotníky.

„Je to nebezpečné především pro starší lidi. Ti uklouznou velice snadno. Nepříjemné bývají zlomeniny krčků nebo kloubů. Ty se obtížněji hojí,“ doplnil lékař. S namrzající vozovkou musejí podle meteorologů řidiči i chodci počítat i o víkednu.