„Nájemné budeme zvyšovat. Musíme, a to od Nového roku. Nebudeme ale jediní, kdo k tomuto kroku přistoupil. Ministerstvo pro místní rozvoj nám stanovilo vývoj nájemného až do roku 2010. Pro naše město je určena cílová částka 47,35 koruny za metr čtverečný za byt první kategorie,“ informoval Bohumil Kovanda, pelhřimovský místostarosta.

Nájemníci sepsali petici

Jak dodal, od 1. ledna 2009 bude nájemné zvýšeno z nynějších 25,41 koruny za metr čtverečný na 34,67 koruny.

V praxi to pak vypadá následovně. „Nájemce městského bytu v Pelhřimově o ploše 71 metrů čtverečných platí v současné době měsíční nájemné ve výši 1813 korun. Od Nového roku bude platit 2474 korun. Nájem se mu zvýší o 661 korun,“ uvedl příklad výpočtu Kovanda.

Tento výrazný skok se však nelíbí řadě obyvatel bytového domu v Pelhřimově. Na zastupitele se proto obrátili s peticí. „Byty jsou zde v nevyhovující ceně a kategorii. Okna jsou napadena plísní, jsou stará a uniká jimi velké množství tepla. Řada nájemníků nemá ani vlastní sprchu,“ popsal ve stručnosti situaci důchodce Josef Blažek, který listinu podepsal mezi prvními. Ten také dodal, že za malou garsonku platí devatenáct stovek. Od nového roku to bude o dvě stě korun více.

„Byty jsou vytvořeny z kanceláří a podle toho to taky vypadá,“ dodal Blažek.

„Touto peticí se budeme zabývat ve středu. Zatím nemohu říci, s jakým výsledkem. Faktem ale zůstává, že pokud by nájemník z našeho bytu šel bydlet třeba na ubytovnu, která je kousek vedle, platil by o mnoho více peněz. Tam totiž jedna noc stojí okolo sto padesáti korun,“ konstatoval Kovanda. V průběhu příštího roku se bude nájemné zvyšovat i v jiných městech.

Například v Horní Cerekvi to bude o sedm až 37 procent. Záleží na kategorii bytu a na jeho vybavení.

„Paradoxem je, že na základě zákona nájem nejvíce poroste v bytech pro nízkopříjmové skupiny. Jde o to, aby se v průběhu příštích pěti let nájmy přiblížily,“ podotkl hornocerekvický starosta Jaroslav Andrle.

Přibude neplatičů?

Jak dodal, město má v současné době něco kolem dvaceti bytů. Ty jsou určeny například pro učitele na základní škole nebo pro sociálně slabší rodiny.
Zvyšování nájmů tak může vést k dalšímu zadlužování obyvatel. Právě lidé s nízkými příjmy bývají nejčastějšími neplatiči.

Podle pelhřimovského místostarosty Bohumila Kovandy lidé dluží městu za nájmy více než půl milionu korun. „Každý měsíc se to mění. Ale zpravidla se dluh pohybuje od 550 do 590 tisíc korun,“ prohlásil závěrem Kovanda.

Petra Nováková, Vilém Doležal …:text