„V ambulanci se pod vedením lékařky Jitky Horákové tato nová metoda zařadila do seznamu léčby, kterou ambulance chronických ran pacientů nabízí,“ informovala mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.
Jedním z prvních nemocnic na Vysočině, které se zabývají touto unikátní metodou léčby, je právě chirurgická ambulance pelhřimovské nemocnice.
Ošetření bionáplastí Amnioderm je hrazeno ze zdravotního pojištění. Lékařka Horáková takto ošetřila tři pacienty. První měl ránu na noze, která se špatně hojila po vážné zlomenině. Momentálně se v ambulanci léči pacientka se závažnými žilními problémy na nohách a třetí je pacient s cukrovkou. Ambulance chronických ran ošetří v pelhřimovské nemocnici asi pět stovek pacientů ročně.
„Jako chronickou ránu označujeme takovou, která se ani po šesti až devíti týdnech nehojí. Například proleženiny, poúrazové a pooperační rány. Komplikací jsou infekce a další přidružená onemocnění. Obvykle musíme ve svém přístupu ke konkrétnímu ráně zvažovat kombinaci pro hojení nepříznivých okolností“, informovala specialistka v oboru chirurgie Jitka Horáková.
A právě ke krytí takových ran byl metodami tkáňového inženýrství a buněčné manipulace z lidské membrány vyvinutý preparát Amnioderm. „Bionáplast je unikátní v tom, že se jedná o preparát, v obsahující složky pupečníku a placenty. Pacienta to nezatíží, ošetření je děje ambulantně. Bionáplast přiložíme na připravenou ránu, ta se následně vstřebá a rána se tak hojí,“ přiblížila léčebný postup Jitka Horáková.