Jak vysvětlila Deníku ředitelka pacovské základní umělecké školy Pavla Hůšová, myšlenka Nadačního fondu města Pacov se zrodila společně v zastupitelstvu, vedení města a školy. „Cílem bylo podpořit talentované hudebníky, ale také děti nadané výtvarně, sportovně či na jazyky. Nešlo jen o děti ze sociálně slabých rodin. Požádat o podporu fondu mohla kterákoliv rodina. Podmínkou byl talent dítěte,“ upřesnila s tím, že rodiče o pomoc žádat nechtěli. A tak správní rada Nadačního fondu rozhodla nakonec o jeho rušení.

Podle jednoho ze zakladatelů Nadačního fondu, bývalého starosty Pacova Lukáše Vlčka, šanci získat finanční podporu měli školáci, kteří reprezentovali Pacov na minimálně krajské úrovni.

Rodný dům Františka Šohaje v Pacově zdobí jedna z nejstarších pamětních desek ve městě, ale jeho stav je zoufalý.
Domek slavného pedagoga v Pacově se rozpadá. Majitel nemá na opravy

Jak informovalo nové vedení pacovské radnice, rozhodnutí o zrušení fondu bylo přijato proto, že fond dlouhodobě neplnil svůj účel z důvodu malého zájmu o poskytování příspěvků. Například od roku 2018, kdy fond vznikl, do dne 8. 12. 2022 bylo poskytnuto pět nadačních příspěvků v celkové výši 38 500 korun, ale náklady na provoz fondu byly skoro 25 tisíc. Podle ředitelky Hůšové mohly rodiny za podporu z fondu koupit dětem například hudební nástroje. „Škola hudební nástroje půjčuje, ale pro dítě, které se chce hudbě naplno věnovat a má talent, je třeba mít na soutěže vlastní kvalitní nástroj. Ten není levný,“ zdůraznila ředitelka. Rodiče většiny nadaných dětí se ale podle ředitelky rozhodli, že nebudou žádat o nic a dětem nástroj koupí sami.

Jak zdůraznila ředitelka Hůšová je umělecká škola v Pacově druhá nejmenší na Vysočině, ale talentovaných dětí má celou řadu. Účastní se mezinárodních soutěží, studují na konzervatořích. Ve škole studuje hudbu 175 dětí, výtvarné umění 45 žáků.

Podle Evy Grund, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Cesta talentu, běžná česká rodina s talentovaným potomkem pomoc potřebuje. „Rodiče chodí do zaměstnání, snaží se své děti podporovat, avšak nedostatečně finanční prostředky limitují jejich možnosti,“ vysvětlila s tím, že někdy si ale rodina nechce přiznat nedostatek peněz a stydí se o pomoc žádat.