Bude se tam konat už popáté slet ultralightů a sportovních letadel a zároveň proběhne druhý ročník Air Show v režii společnosti Schimek Aircraft. Akce se každoročně těší vysoké návštěvnosti.

Brány letiště budou všem návštěvníkům otevřeny v devět hodin ráno. Nadšenci se mohou těšit na přílety jednotlivých letadel. Od dvanácti hodin jsou na programu ukázky RC (radio controlled – pozn. red.) modelů s rozpětím křídel od padesáti centimetrů po tři metry.

„Letecký den navštíví i vicemistr Evropy v kategorii junior v RC akrobacii Jan Pastejřík a další známé tváře české RC scény," prozradil spoluorganizátor akce Andy Migus.

Na sobotním leteckém dni se předvedou také letadla, která jsou na letišti v Částkovicích jako doma – legendární práškovací letadlo Z37 „Čmelák" a také An-2, známé jako „Andula".

Nebudou chybět ani repliky historických letadel. Veškerá letadla si návštěvníci mohou prohlédnout jak v klidu na zemi – staticky, tak ve vzduchu během leteckých ukázek.

Let vrtulníkem

Tradičně budou mít příznivci letectví, kteří nemají strach z výšky, možnost prohlédnout si Pelhřimov a přilehlé okolí v současných vrtulnících typu Robinson R44 a R22.

Novinkou je tento rok ukázka akrobatického létání. Pozvánku přijal i reprezentant Polska v této disciplíně Artur Kielak a další hosté například ze Slovenska. Účast podle Miguse přislíbila i česká armáda. Předvedena bude tedy i letecká vojenská technika.

Závisí na počasí

Účast zahraničních hostů závisí na počasí. „Nemohli by přiletět, pokud by nastal příliv studené fronty, vytrvale by pršelo, nebo kdyby přišel silný nárazový vítr," vysvětlil Andy Migus.

Program je podle organizátorů koncipován tak, aby se všichni bavili. Jednotlivé druhy letadel se v ukázkách střídají. „Například minulý rok se nám podařil takový program, že lidé několik hodin dokázali koukat jen na oblohu", pochlubil se spoluorganizátor.

Po celou dobu bude na letišti zajištěno bohaté občerstvení. Připraveny budou staročeské speciality jako halušky, placky, šunka na grilu, dále bramboráky, steaky a chlazené nápoje. Chybět nebude ani stánkový prodej se suvenýry s leteckou tematikou.

Toto letiště si organizátoři vybírají kvůli jeho výhodné geografické poloze. „Letiště v Částkovicích je poblíž většího města a přitom tam s letadly nikomu nevadíme", objasnil Migus, který je pilotem sportovních letadel a akrobatických RC modelů.

Karolína Hovorková