Od začátku února do konce července letošního roku je můžete v rámci amnestie odevzdat na kterémkoliv oddělení Policie ČR nebo přímo na oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál v Pelhřimově. To je otevřeno v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin.

Vyhnete se tak ročnímu pobytu za mřížemi, nebo vysoké pokutě. Amnestie, která trvá necelý měsíc, využilo v okrese pouze několik jednotlivců.

„Na oddělení jsme zatím přijali osm zbraní, a to tři krátké a pět loveckých,“ uvedla Hana Kotková, mluvčí policie.

Puška na půdě

„Koupil jsem starý dům a na půdě jsem našel starou brokovnici. Střílet jsem z ní nezkoušel, ale je škoda ji ničit. Tato amnestie se mi hodí, alespoň ji budu mít doma legálně,“ řekl Deníku Petr L. Z osobních důvodů však nechtěl uvést své celé jméno.

Akce byla podle Kotkové vyhlášena hlavně z preventivních důvodů. „Chceme tím předejít protiprávnímu jednání, jakým může být například nelegální držení zbraně, jejich přemisťování nebo spáchání nějakého trestného činu,“ vysvětlila.

Jakmile majitel donese nelegálně drženou zbraň na oddělení policie, ta již nebude zjišťovat, jak a kde k majetku přišel.

„Přebíráme je pouze do úschovny a v policejních evidencích prověřujeme, zda zbraně nebyly ztraceny nebo odcizeny. Tím zjistíme, kdo je jejich pravým majitelem. Poté je posíláme na kriminalistickou expertizu, která nám řekne, zda se zbraní nebyl spáchán nějaký trestný čin či přestupek,“ doplnila Kotková.

Vlastník, který se zbraní na policii přijde, může požádat o její legalizaci, nebo o znehodnocení. „Některé zbraně mají třeba historickou hodnotu a majitelé už z nich střílet nechtějí, jen je touží mít doma. Může to být například památka po dědečkovi nebo po někom blízkém. Pokud někdo o znehodnocení zbraně stojí, pošleme ji na specializované pracoviště. Tam bude podle stanovených postupů upravena tak, aby se z ní už nedalo vystřelit,“ řekla Hana Kotková.

Zbrojní průkaz

Dva měsíce po odevzdání zbraně má její majitel možnost požádat o vydání příslušných dokladů, které ho opravňují k jejímu držení.
„Aby fyzická osoba mohla zbraň držet, musí mít platný zbrojní průkaz. To je základní předpoklad,“ dodala Hana Kotková.