Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Načerno držené zbraně mohou majitelé legalizovat

Pelhřimovsko - Máte doma zbraň, navíc tajně, a nevíte, co s ní? Jste myslivec a máte doma staré či historické zbraně a nechcete se jich vzdát? Pokud nechcete být stíháni za trestný čin nedovoleného ozbrojování, máte nyní příležitost tyto zbraně legalizovat.

27.2.2009
SDÍLEJ:

Zbraně. Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Od začátku února do konce července letošního roku je můžete v rámci amnestie odevzdat na kterémkoliv oddělení Policie ČR nebo přímo na oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál v Pelhřimově. To je otevřeno v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin.

Vyhnete se tak ročnímu pobytu za mřížemi, nebo vysoké pokutě. Amnestie, která trvá necelý měsíc, využilo v okrese pouze několik jednotlivců.

„Na oddělení jsme zatím přijali osm zbraní, a to tři krátké a pět loveckých,“ uvedla Hana Kotková, mluvčí policie.

Puška na půdě

„Koupil jsem starý dům a na půdě jsem našel starou brokovnici. Střílet jsem z ní nezkoušel, ale je škoda ji ničit. Tato amnestie se mi hodí, alespoň ji budu mít doma legálně,“ řekl Deníku Petr L. Z osobních důvodů však nechtěl uvést své celé jméno.

Akce byla podle Kotkové vyhlášena hlavně z preventivních důvodů. „Chceme tím předejít protiprávnímu jednání, jakým může být například nelegální držení zbraně, jejich přemisťování nebo spáchání nějakého trestného činu,“ vysvětlila.

Jakmile majitel donese nelegálně drženou zbraň na oddělení policie, ta již nebude zjišťovat, jak a kde k majetku přišel.

„Přebíráme je pouze do úschovny a v policejních evidencích prověřujeme, zda zbraně nebyly ztraceny nebo odcizeny. Tím zjistíme, kdo je jejich pravým majitelem. Poté je posíláme na kriminalistickou expertizu, která nám řekne, zda se zbraní nebyl spáchán nějaký trestný čin či přestupek,“ doplnila Kotková.

Vlastník, který se zbraní na policii přijde, může požádat o její legalizaci, nebo o znehodnocení. „Některé zbraně mají třeba historickou hodnotu a majitelé už z nich střílet nechtějí, jen je touží mít doma. Může to být například památka po dědečkovi nebo po někom blízkém. Pokud někdo o znehodnocení zbraně stojí, pošleme ji na specializované pracoviště. Tam bude podle stanovených postupů upravena tak, aby se z ní už nedalo vystřelit,“ řekla Hana Kotková.

Zbrojní průkaz

Dva měsíce po odevzdání zbraně má její majitel možnost požádat o vydání příslušných dokladů, které ho opravňují k jejímu držení.
„Aby fyzická osoba mohla zbraň držet, musí mít platný zbrojní průkaz. To je základní předpoklad,“ dodala Hana Kotková.

Autor: Vilém Doležal

27.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení