Na různých místech republiky, a tedy i na Vysočině, Pelhřimovsko nevyjímaje, začínají v typických porostech první hlavičky hub už vykukovat.

Na internetových houbařských serverech informace 
o úspěšném nacházení hub sdělují houbaři z celé republiky již od poloviny května. Někteří houbaři z Vysočiny se v tomto čase zmiňují o nacházení zatím jen hlavně čirůvek májovek, častější informací však je, že prošli celý les a nenašli nic.

Výskyt májovek v tomto jarním období potvrzuje i jihlavský mykolog Jiří Burel. „Houby rostou celý rok. Teď se objevují jarní houby, jako jsou žampiony, májovky, někde kováři a holubinky. Masová sezona sice ještě nenastala, ta začne až v červnu nebo červenci, ale myslím, že je co sbírat," vzkázal nedočkavým houbařům Burel.

Stejný názor má i humpolecký houbař Martin Sýkora, který u přehrady Želivka našel svůj první větší úlovek. „Houby pomalu začínají růst, v sobotu jsem našel na Želivce u cesty hřiba kováře a o několik dní později jsem jich domů přinesl dalších osm," řekl.

Kromě toho uvedl, že už před měsícem nacházel i zmíněné čirůvky májovky a v období zimy také nasbíral různé druhy hub. Hřibovité houby na Želivce a v jejím okolí se prý začínají objevovat zhruba od poloviny května.

Martin Sýkora není jediným vášnivým houbařem 
v Humpolci. Lidí, kteří chodí na houby už časně zjara, je 
ve městě více. Sjednotili se, aktuální fotografie svých úlovků si vyměňují, vedou společný přehled o nalezených houbách. Informace připravili i pro měsíčník, který vydává Infocentrum Humpolec.

Obecně se ví, že růst hub závisí hlavně na vlhké půdě. Mohlo by se tedy zdát, že teď, po vydatných a dlouhotrvajících deštích, poroste opravdu hojné množství, opak je však pravdou. Hub se v těchto dnech objevuje zatím ještě málo.

Pro jejich růst jsou velmi důležité meteorologické podmínky, především vlhko, pravidelný déšť, vyrovnané 
a neměnné teploty a počasí bez mlhy.

A připomíná, že houbám neprospívají ani další extrémy počasí. „Když budou čtrnáct dní tropické teploty, všechny houby vyschnou. Když bude zima mezi šestnácti až osmnácti stupni, houby budou hnít, některé druhy ani nevyjdou," uvedl Jiří Burel.

Zároveň připomněl, že smrkové či dubové hřiby, holubinky nebo muchomůrky se nejspíš ve větším počtu objeví především v době června a července. Přesný termín ale ani jako odborník, který se houbami zabývá dlouhodobě, slíbit a zaručit nedokáže.

Jak ostatně vědí i řadoví houbaři, někdy to do poloviny léta vypadá, že houby vůbec nebudou. Pak se všechny příznivé vlivy sejdou a na přelomu srpna a září jsou lesy hub plné.

Marie Sejková