Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos díky výhodnějším cenám plynu. Oslovené radnice platby účtované lidem od ledna zvyšovat nebudou. Nezdraží tak ani nájemné v městských bytech, jízdenky v MHD, ani poplatky za vyvážení odpadu.

Poplatky za odpad velké radnice v kraji neměnily ani pro letošek. Roční platba na jednoho obyvatele se v pěti největších městech Vysočiny bude i v novém roce pohybovat od 580 korun ve Žďáře nad Sázavou po 680 korun v Jihlavě, kde si ale lidé mohou částku za rok snížit o 70 korun zapojením do programu na podporu třídění. Letos tato motivační sleva činila 65 korun, o jejím zvýšení rozhodli jihlavští zastupitelé na posledním zasedání, sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. Uvedl, že do tohoto programu zatím vstoupilo deset tisíc lidí, tedy téměř pětina obyvatel krajského města Jihlavy.

Platby za pitnou vodu včetně stočného s Novým rokem na Vysočině nezmění pouze Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Podle rozhodnutí jeho valné hromady ze 17. prosince zůstane cena na letošních 87,71 korunách za metr krychlový.

Předseda Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko Roman Fabeš však upozornil na to, že do budoucna musejí lidé s růstem ceny počítat, i kvůli dodržení podmínek u projektů dotovaných Evropskou unií.

V okrese Žďár nad Sázavou se cena pitné vody včetně stočného od ledna zvýší o tři procenta na 92,60 koruny za metr krychlový. Domácnostem v okrese Třebíč tato platba vzroste o dvě procenta na 87,49 koruny. O poznání levnější pitnou vodu budou mít nadále obyvatelé Havlíčkobrodska, a také města Pelhřimov, i když i tam její cena od ledna stoupne. Na Havlíčkobrodsku vodné se stočným podraží o 1,5 procenta na 69,39 koruny za metr krychlový a v Pelhřimově o 3,8 procenta na 69,95 koruny.

Cena tepla z centrálních kotelen v některých městech Vysočiny příští rok klesne. S mírným snížením jednotkové ceny pro příští rok počítá díky levnějšímu plynu také společnost Jihlavské kotelny. Včetně daně by měla činit šest set korun za gigajoule, uvedl jednatel Vladimír Nedvěd. Podle něj ale bude pro konečné vyúčtování důležité i to, zda bude naplněn plánovaný objem prodaného tepla, což ovlivňuje hlavně počasí. Havlíčkobrodská městská firma Teplo HB počítá díky levnějšímu nákupu plynu s meziročním poklesem jednotkové ceny tepla o pět až deset procent, podle druhu kotelny.

Firma TTS energo, která zajišťuje rozvod tepla v Třebíči, jeho cenu v novém roce zvýší maximálně o 3,2 procenta na 481,90 koruny za gigajoule včetně DPH. Firma uvedla, že je to důsledek posledních dvou nadprůměrně teplých roků. Pro domácnost žijící ve třípokojovém bytě to bude znamenat růst roční platby asi o 370 korun. Podle podniku budou přesto jeho odběratelé nadále platit za jednu z nejnižších cen za gigajoule v Česku. TTS vyrábí teplo hlavně spalováním biomasy.