Podstatou nápadu je nakupování online jako v eshopu a pak hlavně dovoz čerstvých pekárenských výrobků z pekárny přímo do vsi, která se do projektu zapojí.

Ve Velké Chyšce, kde žije trvale přes 270 lidí, také v minulých letech zavřeli místní obchod. Proto v obci vzdálené od Pelhřimova zhruba třicet kilometrů nabídku vážně zvažovali a od začátku letošního roku ji začali využívat. „Udělali jsme mezi lidmi anketu, díky ní jsme zjistili, že by zájem byl, tak jsme se přihlásili. První zkušenosti máme velmi dobré,“ podělil se o zkušenosti starosta Velké Chyšky Martin Drs (nezávislý).

Pelhřimovská pekárna Adélka se s projektem vypravila na vesnice v závěru loňského roku, v současnosti má na vesnicích v okolí Pelhřimova první zhruba desítku partnerů. „I když se nejedná o aktivitu, která by nás vysloveně živila, plánujeme další rozvoj této nové prodejní sítě,“ poznamenal generální ředitel Adélky Roman Teisler.

Současně připomněl, že firma, v jejímž čele stojí, je nejspíš jedinou v celé České republice, kdo takovouto službu nabízí.

Pekárenská společnost ve spolupráci s partnerskými obcemi vytvořila a dále plánuje vytvářet v konkrétních vesnicích jednoduchá výdejní místa, kam požadovaný sortiment dodává. V těchto místech má člověka, který je jakýmsi správcem výdejního místa.

Ten pak v určený čas zajistí, aby se čerstvé zboží dostalo k zákazníkovi. „V současnosti dodáváme do těchto speciálně označených výdejních míst nejčerstvější pečivo zpravidla z posledního pečení, tedy v odpoledních hodinách,“ poodhalil některé parametry systému Roman Teisler.

Do Velké Chyšky jezdí vůz s čerstvým pečivem ale už před polednem, tedy z takzvaného druhého závozu. „Už si začínáme zvykat! Ze začátku nám ten čas přišel trochu zvláštní, ale když si uvědomíte, že dostáváme pečivo, které bylo právě upečené, tak je to úžasné,“ ocenil novinku Martin Drs.

Záleží na konkrétních objednávkách v odběrním místě. Někam zaváží pekárna zboží obden, jinam naopak třeba sedm dní v týdnu.

Zákazník si rohlíky, chléb i další pekárenské výrobky objednává přes internet a elektronickou cestou za zboží i platí. V Adélce mysleli i na to, že ne všichni obyvatelé vesnic, kteří přišli v minulosti o tradiční zásobování venkova každodenními potravinami, patří ke generaci, která má přístup k internetu. „I tuto službu dokáže zprostředkovat správce, jehož v každém výdejním místě máme. Zákazník s tím nemá žádnou starost, správce za něho obstará placení objednaného zboží. Zatím jsou reakce na tento systém dodávání pečiva, které se k nám dostaly, vesměs kladné,“ přiblížil první zkušenosti Roman Teisler.

To starosta Velké Chyšky potvrzuje. „Služba je to výborná, dodávky fungují spolehlivě, u nás už tuto možnost využívá přibližně deset až dvacet obyvatel,“ prohlásil Martin Drs.

Projekt AdelkaOnline.cz už ukazuje na další možnosti, jak se rozvíjet. „Pravidelnou dodávku určitého druhu pečiva třeba na půl roku mohou rodičům žijícím na vsi zařídit a jako dárek zaplatit děti,“ zmínil možnost nového systému Roman Teisler.

A počítá s chalupáři, jejichž čas přijde hlavně s nástupem jara a pak ještě víc léta. Pak bude zřejmě běžné, že si víkendový návštěvník regionu objedná ve čtvrtek ze své pražské kanceláře chléb a pečivo na chalupu a když pak sám na místo dorazí, bude mít zboží už připravené v příslušném výdejním místě.

Roman Teisler si už také všiml, že díky novince se na vsi začíná vracet v nové podobě sousedská pospolitost. „Máme i aktivní správce výdejní sítě, kteří objednané zboží po vesnici donesou cílovým zákazníkům až do domu. To starší lidé velice oceňují,“ připomněl Roman Teisler.

Na druhé straně se nakupování čerstvého pečiva online začíná zamlouvat i lidem, kteří doposud přistupovali k moderním technologiím ne právě s důvěrou. „Samozřejmě že i u nás byla a zůstává skupina lidí, v první řadě těch starších, kteří s počítačem pracovat neumí a k nakupování přes internet mají nedůvěru. I to se nám podařilo zatím vyřešit. Máme tady dokonce jednu paní, která se díky této nabídce začala s počítačem a internetem blíže seznamovat, takže si už dnes objednává pečivo sama,“ přiblížil reakce na novinku ve Velké Chyšce starosta obce Martin Drs.

Na novou síť pojízdných prodejen se ale projekt AelkaOnline.cz transformovat nechce. Do míst vzdálených od Pelhřimova až padesát kilometrů chce firma vozit z řady důvodů jen vlastní zboží. „Partnerům v tomto projektu budeme dodávat pouze náš vlastní sortiment. V současnosti je to zhruba čtyřicet druhů výrobků, ten plánujeme postupně rozšiřovat. Dodáváme i mouky, které rovněž v naší prodejní síti prodáváme, na venkově se pořád hodně peče, tady bude zájem taky určitě slušný,“ dodal generální ředitel pekárenské společnosti Adélka Roman Teisler.

Kromě výdejního místa ve Velké Chyšce se další tato místa v tuto chvíli nacházejí v Dobré Vodě u Pacova, Útěchovičkách, Moravči, Čížkově, Strměchách, Svépravicích a ve Věžné.