Do konce loňského roku měla Kanonie premonstrátů v Želivě poslední možnost podat žalobu na určení vlastnického práva k problémovým nemovitostem. Nakonec tak učinila v případě Jiřic a Želiva. „O čtyřicet hektarů lesa v lokalitě zvané Trucbába u dálničního mostu nás žaluje želivská kanonie. Druhou žalobu na pět hektarů lesa u rybníku Peruš směrem na Horní Rápotice podala Římskokatolická farnost Jiřice. Pokud bychom se těchto lesů museli vzdát, byla by to pro obec velká rána," nastínil dění v Jiřicích starosta obce Miroslav Jirků (za STO).

Vzápětí vysvětlil, že obec nyní vlastní celkem 204 hektarů lesů a z těžby dřeva má roční příjem zhruba dva a půl milionů korun. "Jakou částku tvoří příjem z lesů, které jsou předmětem těchto dvou žalob, však nedokážu vyčíslit," podotkl Jirků.

„Jedno jednání s želivskými premonstráty už máme za sebou a domlouvali jsme se na dalším. To se ale zatím neuskutečnilo," dodal Jirků s tím, že jiřičtí zastupitelé již na svém lednovém zasedání jednomyslně schválili, aby obec uzavřela smlouvu s právníky, kteří ji 
v tomto sporu budou u soudu zastupovat.

Starosta také podotkl, že obec obě žaloby na určení vlastnického práva překvapily. „Nepočítali jsme s tím, neboť jsme se domnívali, že vlastnictví bylo už srovnáno 
v rámci vypořádávání majetku mezi státem a církvemi. Nicméně prý do konce roku 2015 existovala lhůta na odvolání. O žalobě ze strany kláštera jsme se dozvěděli poslední den loňského roku, o žalo-bě od jiřické farnosti víme od prvních dnů letošního roku," zmínil jiřický starosta.

Opat želivského kláštera Jáchym Jaroslav Šimek přiznal, že kanonie se o poslední možnosti podání žaloby dozvěděla doslova za pět minut dvanáct. „Zjistil jsem krátce před Vánoci, že jen do konce roku můžeme podat žalobu na určení vlastnického práva 
k problematickým nemovitostem. Kolem svátků byla situace hektická a zmatečná 
a my nechtěli, i vzhledem k našim následovníkům, abychom něco propásli nebo zanedbali. Proto jsme se k tomu museli postavit tímto způsobem," zdůvodnil opat postup Kanonie premonstrátů v Želivě.

Dodal ale, že se chtějí se zástupci obcí v první řadě domluvit. „Nechceme v žádném případě nashromáždit majetky. Jen bychom rádi uvedli vlastnictví na pravou míru," ujistil opat.

Představený želivského kláštera uvedl i konkrétní příklady ze Želiva. „S želivským starostou jsme v kontaktu a diskutujeme o tom, jak k vlastnictví sporných nemovitostí budeme přistupovat. Například se chceme vzdát opravdu malého pozemku u pečovatelského domu. Jedná se i o nádvoří kláštera, které nyní patří obci a které by v jejím vlastnictví mohlo zůstat. Stejně tak neusilujeme o zhruba čtyři hektary pozemků ve Viticích. Naopak jsme se s obcí dohodli, že by klášteru mohla patřit asi třetina takzvaných úředních domků v areálu kláštera. Nyní vlastníme dvě třetiny, obec má zbytek," vyjmenoval dotčená místa v Želivě opat.

Jeho slova potvrdil starosta Želiva Karel Chmel (za SNK ED). „Na schůzce jsme se domluvili, že většinu žalovaných nemovitostí kanonie ze žaloby vyjme. O tom, čeho se obec nakonec bude muset vzdát, rozhodne soud. Mezi obcí a premonstráty však necítíme rivalitu, naopak velice dobře spolupracujeme," uznal želivský starosta.

Opat Jáchym Jaroslav Šimek také dodal, že s Jiřickými se musí ještě sejít, aby si o jejich situaci promluvili. „Je to velice citlivá věc, každý na ni má jiný názor, a já bych ještě rád se všemi pohovořil," odpověděl představený klášte-
ra na otázku, zda se výhodná domluva pro obě strany rodí 
i v Jiřicích.

Správce Římskokatolické farnosti Jiřice Timotej Miroslav Tutoky si nepřál žalobu na určení vlastnického práva pěti hektarů lesa v katastru Jiřic komentovat. „Nechci se k tomu vyjadřovat, otázku řeší Královéhradecké biskupství," uvedl správce.

Jiřický starosta Jirků ještě podotkl, že podle jeho informací by si katolické církve na základě vlastní dohody neměly nárokovat pozemky, které byly obcím přiznány do roku 2006. „Čtyřicet hektarů lesa
u Trucbáby bylo Jiřicím přiznáno v roce 2001. V případě pěti hektarů lesa to bylo až 
v roce 2008," doplnil k dataci Miroslav Jirků.

Starostovy domněnky želivský opat potvrdil. „Memorandum z biskupské konference říká, že bychom neměli požadovat majetky, které byly na obce převedeny do roku 2006," řekl Jáchym Jaroslav Šimek.

Poslední slovo v otázce určení vlastnického práva k dotčeným nemovitostem v Želivě i v Jiřicích, jež v minulosti patřily církvi, bude mít soud. Ten rozhodne, které z nemovitostí, jichž se nakonec žaloba od Kanonie premonstrá-
tů v Želivě bude týkat, zůstanou ve vlastnictví obce, a které z nich naopak připadnou želivským premonstrátům.