V reálu ale část peněz sebrala výběrčí úřednice, která lidem vydala fiktivní příjmové doklady.
Ty nevystavila v informačním systému radnice, byly totiž zkopírované a měly čísla jiných poplatníků. Úřednice pak provedla v systému machinace se stornováním – a výsledkem bylo, že někteří plátci byli evidováni jako dlužníci.

Tak celý případ popisuje vedení humpolecké radnice, které včera nechtělo uvést příjmení dotyčné úřednice. Podle tajemníka úřadu Jiřího Fialy prováděla žena tuto činnost od roku 2009.

Jak se tedy na celý podvod přišlo? Podle starosty města Jiřího Kučery to bylo i díky optimalizaci úřadu, kdy se úředníci navzájem zastupují. Část agendy poplatků tak převzala jiná úřednice, která letos v červenci, kdy její manipulující kolegyně byla na dovolené, rozeslala upomínky o zaplacení poplatků jak skutečným, tak i domnělým dlužníkům.

Ale já už platil!

Někteří z nich pak přišli na městský úřad a tvrdili, že už poplatky platili, i když v systému o tom nebyla zmínka. 
V té chvíli úřad zjistil, že doklady o zaplacení jsou falešné. „Prozatím se jedná o zpronevěřenou částku několika stovek tisíc korun, nicméně je to běh na dlouhou trať. Bude trvat ještě dlouho, než se nám podaří škodu přesně vyčíslit," dodal tajemník Fiala.

Městský úřad už se ženou rozvázal pracovní poměr. „Je podána žaloba včetně návrhu na vyrovnání prokazatelné ztráty," uvedl humpolecký starosta Jiří Kučera.

Případem se zabývá policie. „Předalo nám ho okresní státní zastupitelství v Pelhřimově, zatím je vše ve stadiu vyšetřování," uvedla policejní mluvčí Hana Kotková.

Deník se pokoušel jméno ženy zjistit a kontaktovat ji, aby jí dal prostor k vyjádření, ale nepodařilo se mu to. Žena má navíc být na dovolené.

Ačkoli šlo o pochybení jedince, úřad se všem omlouvá a prosí lidi o spolupráci. Dopisem vyzve ty, kterých se podvod mohl týkat, aby na úřad přinesli doklady potvrzující zaplacení poplatků – pokud úřad zjistí, že jsou falešné, stanou se zároveň svědectvím o manipulaci v účetnictví.

Podle humpoleckého starosty jde podobný případ promyšleného falzifikování dokladů těžko okamžitě odhlait, zvlášť když vyhláška obsahuje řadu výjimek, které komplikují situaci tím, že vyžadují zásahy do informačního systému.

„Městský úřad provádí kontrolu, při které žádá o spolupráci občany, také byla nařízená okamžitá inventarizace všech pokladen a jsou plánována účinná organizační opatření. Ve spolupráci s informatiky se připravují takové změny v systému, aby k podobným záměrným pochybením nemohlo dojít," avizuje město v tiskové zprávě na svém webu.

Zeptali jsme se například v Pelhřimově, zda riziko podobného podvodu nehrozí i na tamním úřadě. „U nás to není možné. Na výběr peněz za popelnice a vydávání potvrzení o tomto úkonu jsou zde totiž dvě pracovnice. Jedna kontroluje druhou, musely by se mezi sebou tedy domluvit, aby k něčemu takovému mohlo dojít," tvrdí pelhřimovský starosta  Leopold Bambula.