„Povídání Tomáše Přibyla se uskuteční 12. února od 17 hodin v pelhřimovské knihovně. Téma astronomické přednášky zatím ještě není dané. Nicméně tuto akci doporučuji, pan inženýr hovoří velice poutavě," pozval David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.

Na únorové obloze bude z planet nejlépe pozorovatelný Jupiter, a to po celou noc. V pátek 6. února se kolem 19. hodiny dostane do takzvané opozice se Sluncem, což znamená, že když Slunce bude zapadat, Jupiter bude vycházet a naopak. V tento den v osm hodin ráno se dostane nejblíže k Zemi na vzdálenost 4,35 astronomické jednotky. Jeho jasnost by měla dosáhnout -2,6 magnitudy, tudíž bude výrazně zářit.

Merkur nespatří

Z planet budou dále pozorovatelné Venuše a Mars, které budou nad západem na večerní obloze, a Saturn, jež bude možné sledovat na obloze ranní. Hned 1. února se k Zemi dostane nejblíže Merkur (0,66 astronomické jednotky), ale vzhledem k blízkému postavení ke Slunci nebude pozorovatelný. „O půlnoci z 21. na 22. února dojde k seskupení Měsíce, Venuše a Marsu. Pomocí dalekohledu bude v jeho blízkosti ke spatření i Uran," zmínil Sulaiman.

Na svatého Valentýna připadá výročí úmrtí amerického inženýra s českými kořeny Karla Jánského, který zesnul v roce 1950. Objevil radiové vlny vznikající v centru galaxie, a tak vysvětlil některé další jevy s tím spjaté. Dne 17. února 1600 byl upálen italský astronom Giordano Bruno.