Zatímco však jiné školy mají na střeše panely pro vlastní potřeby, například pro ohřev vody, město bude střechu pronajímat specializované firmě. Ročně tak městská kasa získá navíc až 120 tisíc korun.

„Jednání probíhala od jara, kdy jsme neustále ladili podmínky, protože na naší škole je sice střecha ideálně orientovaná na jih, ale s již dost poškozenou krytinou, vlnitým eternitem," přiblížil starosta Černovic Jan Brožek s tím, že se nakonec dohodli na podmínkách a stavět se bude ještě letos.

Práce by měly začít po 10. listopadu. A důvod? Firma chce připojení do sítě stihnout do konce roku. Pokud by to totiž neudělala, mohlo by se také stát, že výkupní ceny elektřiny budou zase o něco nižší. Energetický regulační úřad už totiž takové razantní snížení plánuje. Před dvěma roky byla výkupní cena za kilowatthodinu slunečního proudu z menší fotovoltaické elektrárny víc než třináct korun, letos je to přibližně šest korun a od nového roku by to měly být jen tři koruny.

Panely nandají. Na jaře je opět sundají

A právě kvůli výhodným podmínkám výkupu elektřiny bude na střeše základní školy pracovní ruch jak letos, tak i příští rok na jaře. „V roce 2013 musíme střechu, kvůli dvacet let starému, vyžilému eternitu, sundat. Letos už to nestihneme. Podařilo se nám i domluvit, že dvě z těch elektráren můžeme později odkoupit za výhodnou cenu a provozovat je potom ke svému zisku," nechal se slyšet starosta.

Podle něj město za každou kilowatthodinu dostane tisíc korun. Za rok by tak do městské kasy mohlo „přitéct" až 120 tisíc korun. „Pokud v budoucnu nějaké bloky odkoupíme, tak se nájem o to poníží,ale na druhou stranu budeme mít nižší náklady na energii, protože část vyrobené energie hned spotřebujeme a zbytek prodáme," dodal Jan Brožek.

Instalace  elektrárny by neměla zasáhnout do chodu téměř šedesátileté školy. „Nemůžeme měnit střechu v listopadu či prosinci. Proto jsme se domluvili s firmou, že námi určený soudní znalec vyčíslí výši škody, způsobené montáží a firma nám škodu uhradí. Panely na vlastní náklady na jaře sundá, my opravíme střechu a vše snad proběhne bez větších problémů," nastínil předběžný harmonogram prací starosta Černovic. I přes trochu komplikovaný postup by se však práce neměly žádným způsobem dotknout žáků ani personálu.

„Chod školy by neměl být ovlivněn. Je jenom škoda, že elektrárna škole nepřinese zpočátku žádný užitek. Původně jsem si představovala, že by alespoň ohřívala vodu, ale ani to nebude, protože se celá energie bude vracet do sítě. Prostor pro přímou spotřebu školou je až pokud město části elektrárny koupí," uzavřela ředitelka základní školy Marcela Kokšteinová.