Náplní celostátní dvoudenní soutěže, které se zúčastní i zahraniční družstva, bude především zvládnutí nasimulovaných úrazů nebo nehod.

Soutěž je na rozdíl od podobných soutěží netradiční v tom, že členové týmu musí při řešení modelových situací hlavně improvizovat.

„Snažíme se situace vytvářet tak, aby si studenti poradili jen s tím, co mají právě po ruce, jako při opravdové nehodě. V předem připravené situaci se musí rozhodnout, které ze zraněných ošetří hned, a kteří vydrží až do příjezdu sanitky," popisuje náplň soutěže jedna z organizátorek Marie Říhová. Dodává, že akce není přístupná divákům, a to právě kvůli velkému množství účastnících se týmů.

Mladí zdravotníci mezi sebou v areálu letního tábora Zálesí v Mladých Bříštích soutěží už dvacátým rokem a soutěž pořádá Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Jihlava.

Kromě studentů 1. a 2. ročníků českých a slovenských škol se zúčastní i studenti partnerské školy z Německa a Norska a zástupci Červeného kříže z Rakouska. Při vytváření modelových situací pomáhají pracovníci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina. (tk)