Ta se uskuteční v pátek 9. března od půl desáté v rámci Mezinárodního dne sluchu v zasedací místnosti Krajského úřadu v Jihlavě. „Říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby se informace o sluchu, které máme my, dostaly i mezi veřejnost,“ přiblížila vedoucí sociálního úseku onšovského domova Ludmila Jarošová důvod, proč vlastně přednášku pořádají.

Beseda je určená jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost. „Chceme, aby se sluch jako způsob kvalitního života začal více propagovat a aby se o něm více mluvilo. Sluchové vady jsou běžné u 95 procent seniorů. Naše zařízení to řeší dílčími kroky. Lidé aktivně používají kompenzační pomůcky, personál se učí aktivně komunikovat s klienty,“ uvedla Jarošová.

Vzdělávací dopoledne bude rozdělené na tři části. „Paní primářka Bendová zúčastněným prozradí, jak funguje sluchové ústrojí, jak rozpoznat sluchovou vadu a jak ji případně řešit. Vysvětlí i, jak správně komunikovat se seniorem, který má sluchovou vadu,“ pokračovala s vyprávěním Jarošová.

„V druhé části bude prezentace kompenzačních pomůcek. Na ni pak naváže individuální poradenství, kdy se budou moci zájemci zeptat na vše, co je bude zajímat,“ nastínila Jarošová.

Dobrovolníci si budou moci vyzkoušet, jak jsou na tom se sluchem oni. „V rámci individuálního poradenství bude možnost si s paní doktorkou orientačně otestovat sluch,“ slíbila Jarošová.

V domově mají se sluchovými vadami bohaté zkušenosti. „Zažili jsme tady pána, který čtyřicet let neslyšel. Všichni říkali, že je to beznadějné. Vzali jsme ho na vyšetření k paní doktorce Bendové, dostal nové naslouchátko a opět po těch letech slyšel. Pamatuji si, že mu tekly slzy štěstí,“ zavzpomínal na konkrétní případ ředitel domova důchodců Václav Jaroš.