Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na potřeby seniorů pamatují i obecní rozpočty vesnic

Pelhřimovsko – Obce na Pelhřimovsku na své seniory nezapomínají. Z obecního rozpočtu pro ně vyčleňují příspěvky, osvobozují je od poplatků za popelnice, pořádají pro ně kulturní akce nebo je obdarovávají u příležitosti kulatých narozenin.

6.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Například v malebné Lhotě-Vlasenici u Kamenice nad Lipou zastupitelé při sestavování rozpočtu každý rok pamatují právě i na seniory.

„Všem starobním i invalidním důchodcům, kteří u nás žijí už řadu let poskytujeme příspěvek ve výši jednoho tisíce korun s tím, že pětistovku jim vyplatíme na ruku a mohou ji použít, jak uznají za vhodné. Druhá polovina peněz putuje na uhrazení poplatku za svoz komunálního odpadu, takže důchodci ho mají de facto zdarma," popsal starosta Lhoty-Vlasenice Milan Houška.

Jak dodal, obec každoročně takto přilepší třiceti až čtyřiceti lidem, kteří jsou podle slov starosty za pomoc rádi. „Nikdy se nestalo, že by někdo odmítl. Pro peníze si navíc senioři nemusejí nikam chodit, naše paní účetní jim je donese až domů," pokračoval Houška.

Ten tuto, byť drobnou, finanční pomoc vnímá jako poděkování obyvatelům, kteří v obci strávili celý život. „Snažíme se něco dělat pro všechny věkové skupiny, takže je samozřejmostí, že pozornost věnujeme i seniorům. Jejich situace mnohdy není jednoduchá, tak se jim ji snažíme alespoň trochu ulehčit," míní starosta Houška.

V Mnichu zase chodí důchodce – jubilanty obdarovat o narozeninách. „Obyvatelé, kteří dosáhnou pětašedesáti let od nás na každé kulatiny dostanou dárkový balíček v hodnotě čtyř set korun," prozradil starosta Mnichu František Medek s tím, že balíček se skládá z nejrůznějších laskomin. „Navíc každému důchodci, nejenom ke kulatým narozeninám, necháme zahrát písničku na přání na Českém rozhlase České Budějovice," doplnil Medek.

Připravují také kulturní akce

Zkrátka nepřijdou ani senioři v Olešné. Těm nad osmdesát let věku obec každý rok odpouští poplatek za odpady. „Navíc jsme se rozhodli uspořádat letos v březnu pro naše starší spoluobčany Setkání seniorů," informoval starosta Olešné Josef Bláha. Toto setkání bude v Olešné naprostou novinkou. Nikdy se tam žádná podobná akce nekonala. Obec důchodcům zaplatí občerstvení i kulturní program.

„Setkání seniorů se mělo konat už v lednu, ale protože byli vystupující nemocní, tak jsme byli nuceni akci přesunout na březen. Lidem k dobré náladě zahrají děti z místní základní školy a heligonkáři," přiblížil starosta s tím, že pokud bude o setkání zájem, tak jej Olešenští rádi zopakují.

Peníze „na ruku" nedostávají ani senioři v Košeticích. Obec pro ně ale vždy před Vánoci přichystá posezení v hasičské zbrojnici, kde si mohou společně popovídat. „Připravíme jim pohoštění zdarma a každý příchozí dostane jako pozornost od obce i drobný věcný dárek," upřesnila košetická starostka Blanka Veletová.

Autor: Nela Kyselová, Alexandra Knapová

6.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za Pelhřimovem vznikla nová alej.
18

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení