To si slibují pelhřimovští policisté a zastupitelé od nové kamery, tentokrát mobilní, která do města přibyla. Ta bude monitorovat místa, kde se nejčastěji pohybují obyvatelé a návštěvníci města, kde jsou důležité dopravní uzly nebo časté potíže s kriminalitou.

„Kamera bude zásadně hlídat veřejný prostor. V žádném případě nebudeme monitorovat soukromí osob, rodinné domy nebo paneláky. Počítáme, že kameru nasadíme například při hlídání náměstí, dopravy, parků, prostorů před základními školami či hřišť, všude tam, kde je potencionální možnost páchání trestných činů a přestupků,“ informoval Jaromír Štěpánek, vedoucí Územního odboru pelhřimovské policie.

Nový kolega v terénu

Policisté mohou mobilní kameru s vysokým rozlišením v HD kvalitě, která nabízí i možnost nočního vidění, nainstalovat třeba na lampu veřejného osvětlení. Z ní pak přístroj může brát elektřinu. „Přes noc bude fungovat na napájení veřejného osvětlení. Přičemž záložní zdroj vydrží dvanáct hodin. Kamera je vhodná pro venkovní i vnitřní použití. Bez problémů by měla fungovat do minus čtyřiceti stupňů Celsia,“ vyjmenoval přednosti moderního přístroje pracovník technické ochrany pelhřimovské policie Pavel Nedvěd.  

Server, kde jsou data z kamery zálohovaná, je neomezený. Pro policisty tedy není problém vyhodnotit záznamy staré dva, tři měsíce. „Kamera má optický a digitální zoom, přičemž si objekty můžeme až desetkrát přiblížit. Její instalace je otázkou patnácti až dvaceti minut,“ dodal Nedvěd.

„Od kamery očekáváme zvýšenou ochranu jak občanů, tak i jejich majetku a veřejného pořádku. Mobilní kameru budeme využívat k odhalování trestné činnosti a přestupků, ale i k odhalování viníků nehod nebo k pohybu vozidel,“ nechal se slyšet Jaromír Štěpánek s tím, že současný kamerový systém policistům výrazně pomáhá jako důkazní prostředek v trestním i přestupkovém řízení.

„Například v minulém roce se stalo několik závažných nehod, kdy řidiči nedali přednost chodcům, kteří byli následně sraženi. Na základě kamerového systému jsme zjistili objektivní stav,“ dodal vedoucí pelhřimovských policistů.

Kamery nahradily městské strážníky

Dění v ulicích téměř sedmnáctitisícového Pelhřimova hlídá dohromady jedenáct kamer. Deset pevných a jedna mobilní. Projekt městského kamerového systému byl v Pelhřimově nastartován v roce 2005. Tehdy do města přibylo prvních pět kamer.

„Vedlo nás k tomu jednoduché rozhodnutí. Zhruba před jedenácti, dvanácti roky Pelhřimov zrušil městskou policii. A myslím, že dohlížecí kamerový systém ji vcelku dobře nahradil,“ přiblížil starosta Pelhřimova Leopold Bambula. Podle něj je tento systém rozhodně levnější než nepřetržitá služba městské policie. „Kamerový systém do současné doby vyšel na 3 miliony 700 tisíc korun. Náklady na městskou policii by ročně byly minimálně osm milionů korun. Takže město určitě ušetřilo,“ uzavřel starosta.