„Včera jsem našel dva hříbky smrkové a tři klouzky modřínové. A viděl jsem i nějaké holubinky," vylíčil houbař Václav Rákos z Vlásenice.
I podle místopředsedkyně Mykologického klubu Jihlava Evy Hejskové se už v lesích dá najít řada druhů hub. Po deštích, které svlažovaly půdu
v průběhu posledních dvou týdnů, rostou zejména podeštné houby.
„Mezi podeštné houby patří například helmovky nebo čepičatky. Samozřejmě ale už začínají růst hřiby a jít do lesa se teď určitě vyplatí," ujistila Hejsková.
Tyto houby tedy rostou prakticky okamžitě po prvních podzimních deštích. Na větší množství některých druhů si ale houbaři musejí ještě počkat.
„Například muchomůrky nebo ryzce začínají růst týden nebo dva týdny po dešti, což bude co nevidět. A hřibovité houby pořádně porostou po dvou až třech týdnech od dešťů," vysvětlila Hejsková. Jedním dechem ale dodala, že už slyšela o nálezech bedel, klouzků, růžovek či dokonce pravých hřibů.
Houby pak sběrači mohou očekávat zejména ve vlhčích oblastech. „Například podél potoků nebo v prameništích už rostou i hřiby žlutomasé, lidově nazývané babky," poznamenala místopředsedkyně Mykologického klubu Jihlava.
V některých částech pel᠆hřimovského okresu lze na houbu narazit opravdu stěží. „U nás zatím v lesích není vůbec nic. Včera jsem potkal houbaře, který zbytečně chodil dvě hodiny po lese a šel s prázdným košíkem. Je to ale asi i tím, že u nás nespadlo tolik srážek. Pršelo teprve v posledních pár dnech," polemizoval starosta Obrataně Josef Hovorka.
Toto pravidlo se netýká pouze Pelhřimovska nebo Vysočiny, ale celé republiky. „Letní extrémní sucha a vysoké teploty se na houbách podepsaly, platí to ale jen lokálně. Například u nás na Vysočině už rostou, ve středních Čechách ale ještě ne, protože je tam větší sucho," vysvětlila Hejsková.
Většina sezony je však ještě před námi. Houbám by mělo kromě dešťů prospět i babí léto, které by se mělo dostavit už tento víkend.
A pokud by se houbařům na podzim nepodařilo uspět, mohou počkat na zimu. Existuje totiž řada druhů, které rostou právě v chladných zimních měsících.
Podle slov místopředsedkyně Mykologického klubu Jihlava mezi ně patří kupříkladu Jidášovo ucho nebo řada druhů hlív. „Výborná zimní houba je třeba penízovka sametonohá," doporučila Hejsková.
Letošní sezonu letní sucha a tropické teploty sice nezdolaly, předpověď do budoucna ale není příliš optimistická.
„Slyšela jsem, že tato zima bude zase mírná. To je špatně nejen pro houby, ale i obecně. Bude opět málo vody. Letos máme štěstí. Díky počasí, jaké je v současné době, budou houby růst až do října," ujistila Hejsková.
Karolína Hovorková