„Celkem se do tohoto projektu zapojilo sedmnáct členských obcí našeho sdružení a jedna nečlenská, a to Těmice,“ přiblížila počet žadatelů ředitelka Nové Lípy Alžběta Kolářová.

Sdružení chce především pomoci vískám na Pelhřimovsku. „Snažíme se tím pomoci hlavně menším obcím, které by jinak na dotace nedosáhly,“ vysvětlila Kolářová a dodala, že minimální výše dotace je šest set tisíc korun.

Ne všechny členské obce sdružení Nová Lípa se do projektu zapojily. „Například Počátky a Kamenice nad Lipou o kompostéry zdarma zájem neměly. Naopak v Božejově už je nakoupili v minulosti a nyní dávají zájemcům možnost podruhé,“ řekla Kolářová.

Dotazníky s touto nabídkou už vybrali od svých občanů například v Nové Cerekvi. „Uzávěrka výběru dotazníků u nás byla 15. května. Pár jsme jich ale brali i později. Celkem se nám tady nakupilo asi 200 žádostí,“ zavzpomínala Dana Kejřová, místostarostka městyse Nová Cerekev.

Naopak Černoviští se ještě rozhodují. „Naši občané mají tuto možnost do 15. června. Zatím se nám tu sešlo asi třicet žádostí,“ prozradil starosta Černovic Jan Brožek.

Zájem o kompostéry je mezi lidmi poměrně veliký. „Už nám dorazilo 1500 dotazníčků, nyní čekáme ještě na Černovice. Žádost o dotaci musíme poslat nejpozději v červenci, ale rádi bychom vše stihli už koncem června,“ sdělila Kolářová.