Město Humpolec si tuto situaci uvědomilo už v loňském roce. Na internetu totiž od 9. srpna do 30. září 2011 uveřejnilo dvě varianty studie výstavby in-line stezky kolem tamního rybníku Hadina. První varianta byla označena jako krátká s délkou kolem dvou kilometrů a šířkou tři metry. Dle dlouhé varianty by pak stezka měřila na délku tři kilometry a na šířku tři metry. Ohlasy veřejnosti zveřejněné na webu byly v tu dobu bez výjimky pozitivní.

Stezka 
Na Rybníčku?

Nicméně od té doby se pro humpolecké in-line bruslaře nic nezměnilo a jejich zájem o vybudování stezky stále přetrvává.

Součástí aktuální revitalizace humpoleckého sídliště Na Rybníčku je sice také výstavba cyklostezky vhodné 
i pro bruslaře, ale podle slov starosty města Jiřího Kučery se jedná jen o tři sta metrů dlouhou plochu, kterou využijí spíše malé děti bydlící na sídlišti, ne aktivní in-linisté.

Zklamaní bruslaři

„Pro zájemce o bruslení na kolečkových bruslích je Humpolec jedno velké zklamání. 
Ve městě ani v okolí se nenachází žádná in-line stezka. Pokud se nechcete vyhýbat autům, tak jedinou alternativu představuje cyklostezka 
v úseku mezi Leštinou a Novým Dvorem. Pro vyznavače extrémnějšího ježdění připadá v úvahu ještě humpolecký skatepark," okomentoval současnou situaci jeden z tamních in-line bruslařů Vojtěch Mikšů.

Pro začínající in-linisty je vhodná také plocha humpoleckého smetiště ve směru 
na Světlici. Velkou nevýhodou je ale nejen malá rozloha tohoto areálu, ale také nebezpečí v podobě projíždějících aut.

Přetrvávající zájem Humpoleckých o výstavbu in-line stezky potvrdil i starosta města. „Nejen díky různým anketám na internetu víme, že in-line stezka je mezi obyvateli žádaná. Místní bruslaři tu opravdu nemají moc možností, kde svůj sport provozovat," souhlasil starosta Humpolce Jiří Kučera.

Projekt v jednání

V současné době má město Humpolec  připravenou třetí a zároveň jedinou variantu pro vybudování in-line stezky.

Ta by měla být dlouhá asi 1250 či 1150 metrů a široká asi dva a půl metru. Prozatím se ale neví, zda bude stezka osvícená či nikoliv.

„Nyní probíhá jednání o pozemky patřící k rybníku Hadina s Krajem Vysočina, rybáři a obcí Čejov. Pokud územní plán umožní výstavbu, projekt in-line stezky bude řešen ještě v letošním roce," uzavřel místostarosta Humpolce Roman Brzoň.

Bruslaři z Humpolce a okolí  by se tak mohli vytoužené stezky kolem rybníku Hadina dočkat už příští nebo přespříští rok.

Rozšíření cyklostezky

Poněkud jiná situace panuje v Pelhřimově. Podle slov místostarosty Tomáše Dufka se zatím na tamní radnici hromadné návrhy z řad veřejnosti týkající se výstavby in-line stezky neobjevily.

„Pokud vím, místní bruslaři využívají plochy pelhřimovské průmyslové zóny nebo si zajedou na nedaleké letiště v Částkovicích," uvedl místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek.

Náročnější pelhřimovští vyznavači ježdění na kolečkových bruslích  využívají také plochy letiště u obce Kámen. Pro skateboardisty, extrémní cyklisty či právě kolečkové bruslaře je i v Pelhřimově k dispozici skatepark u tamního autobusového nádraží.

Další, ale finančně náročnější, řešení představují in-line stezky v jižních Čechách, které také někteří bruslaři z pelhřimovského okresu využívají. Ovšem v takovém případě se ale většinou nejedná o jednodenní záležitost, ale vyloženě o delší aktivně strávenou dovolenou.

Ani do budoucna město Pelhřimov neplánuje výstavbu stezky výhradně pro in-line bruslaře. „Spíše se zaměřujeme na rozšíření cyklostezky v Sadech, kterou ale mohou využívat právě i in-line bruslaři," vysvětlil Tomáš Dufek. Stezka by se totiž mohla prodloužit dál až za most obchvatu směrem na Radětín.

Zázemí pro bruslaře i cyklisty

V Kamenici nad Lipou mohou zájemci o in-line bruslení využít dětské dopravní hřiště, kde je podle slov kamenického místostarosty Jaromíra Paříka kvalitní asfalt, který je pro bruslaře vhodný.

Město by v budoucnu rádo vybudovalo zázemí pro milovníky nejen kolečkových bruslí, ale i cyklistiky, v tamním lesoparku Hamerky. „Zatím je to ale hudba budoucnosti. Vše záleží na tom, zda se nám na tento projekt podaří sehnat peníze z nějaké dotace," upřesnil Pařík.

Aneta Slavíková, Nela Kyselová