„Kromě stálých souhvězdí uvidíme na obloze opět planety Mars a Jupiter. Hezký na pozorování bude Merkur, který dosahuje západní elongace, což znamená, že se dostal do míst, kde je pro nás nejlépe pozorovatelný. Jeho jasnost je -0,5 magnitudy, a to znamená, že je dost jasný. Pozorovat ho bude možné do 20. listopadu," vysvětlil David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.
Dále se na obloze objeví meteorický roj Leonidy, a to 18. listopadu. Průměr tohoto roje je zhruba 15 meteorů za hodinu. Jednou za 33 let dosáhne ale maxima a meteorů ze souhvězdí Lva vylétávají stovky za hodinu. Říká se tomu meteorický déšť. Roj Leonidy je zbytek po kometě Tempel-Tuttle, která nás naposledy navštívila v roce 1998.
„Co se týče seskupení, 25. listopadu v 17 hodin by měl být na jihojihovýchodě vidět srpek Měsíce blízko planety Mars," dodal Sulaiman.
Z významných výročí se dnes připomíná úmrtí Jamese Maxwella. Tento skotský fyzik se mimo jiné zabýval výpočtem rychlosti světla. Zemřel v roce 1879.
Kurz pro laiky
„Zajímavé výročí slavíme 8. listopadu. V roce 1959 byla totiž v tento den otevřena hvězdárna v Úpici, kde se každé léto koná čtrnáctidenní kurz astronomie pro laiky," uvedl Sulaiman.
Tento měsíc patří také výročí narození amerického astronoma Edwina Hubbla, který se narodil 20. listopadu 1889. Po něm je pojmenován vesmírný dalekohled.