Sběr použitých potravinářských olejů a tuků zahájili v Žirovnici na Pelhřimovsku v prosinci 2017. Jedna z nádob je umístěna v žirovnickém sběrném dvoře odpadu a druhý kontejner mohou tamní obyvatelé využívat na sídlišti. Koncem loňského roku vzniklo v Žirovnici další stanoviště, kam mohou lidé použité tuky v uzavřených pet láhvích odnášet, a to v sousedství žirovnické základní školy, naproti sokolovně.

Lidé tak už nemusí použité potravinářské oleje a tuky donášet z města do sběrného dvora. „Lze zvolit jednodušší cestu, která, jak doufáme, přiměje ke sběru vysmažených tuků i ty, kteří to doposud k nádobám měli možná příliš daleko, a ke sběru olejů se tak moc neměli,“ řekl Milan Kořínek, ekolog Městského úřadu v Žirovnici.

34 kontejnerů v Jihlavě

Jihlavští mají možnost zbavovat se tuků a olejů tímto způsobem od druhé poloviny roku 2018. K dispozici mají ve městě celkem 34 kontejnerů na jedlé oleje a tuky. „V Jihlavě třídění odpadů celkově funguje a osvědčily se i nádoby na jedlé oleje a tuky,“ prozradila mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

Použité jedlé oleje a tuky však obyvatelé Jihlavy mohou odevzdávat také ve sběrných dvorech, které jsou ve městě tři. „Pracovníci Služeb města Jihlavy svážejí plné nádoby, avšak přesto se paradoxně větší množství tohoto odpadu odevzdává právě do sběrných dvorů,“ poukázala na zajímavost Aneta Hrdličková.

Poštolka obecná, ilustrační foto
Omezme chemii, zazní v bažantnici. Hospodářství by mohli chránit dravci

Obecně bioodpad mohou lidé v Jihlavě odvážet do sběrných dvorů nebo do městské kompostárny. Variant, jak se zbavit bioodpadu, je tam ale více. „Město prodává dotované kompostéry, které mohou obyvatelé využít, dále jsou v kontejnerových stáních umístěny nádoby na bioodpad. Je také možné si požádat o nádobu na bioodpad k rodinnému domu,“ informovala Hrdličková.

Původně zákon předpokládal, že sběr olejů bude povinný již od 1. ledna 2019. „Tento termín by naše město negativně nepřekvapil. Již čtyři roky mohou občané našeho města odložit jedlé oleje a tuky ve Sběrném dvoře v Pivovarské ulici. Od poloviny loňského roku tuky navíc ještě sbíráme na zhruba šesti místech po městě,“ přemítal Břetislav Dvořák, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Ledeč nad Sázavou.

Ilustrační foto.
Kolegové z práce se poprali na firemním večírku. Táta od rodiny nepřežil

Dodal také, že v Ledči funguje celoroční sběr biologicky rozložitelných komunálních odpadů již kolem šesti let. „Dostatečný počet sběrných kontejnerů je rozmístěn po celé aglomeraci pravidelně. Naši občané se naučili využívat této možnosti a produkce vytříděného biologického odpadu roste,“ řekl Břetislav Dvořák.

V Kamenici zkouší popelnice i sběrný dvůr

V rámci povinného celoročního sběru bioodpadu zavedli loni v Kamenici nad Lipou na zimní období dvě zkušební varianty pro třídění tohoto odpadu. Svoz bioodpadu tak probíhá i nadále prostřednictvím hnědých nádob jednou v měsíci, a to v pátek. Sběrný dvůr je pak otevřen také jedenkrát měsíčně, ale v sobotu od 8 do 13 hodin.

Po uplynutí zkušebního období se pak uvidí, která z variant se v Kamenici osvědčila lépe. „Uvidíme, jak to bude fungovat. Třeba se ukáže, že bude stačit mít přes zimu otevřený sběrný dvůr, kam budou moci lidé bioodpad nosit,“ poznamenal starosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík.