K takovým patří i časově nejdelší počin, který začíná už dnes v 11 hodin v pelhřimovském bazénu.

V něm chce celých 24 hodin kraulem plavat dvanáctičlenná štafeta složená z policistů a policistek, kteří takto chtějí zviditelnit Nadaci policistů a hasičů. Ta pomáhá rodinám hasičů či policistů, kteří zemřeli nebo se zranili při výkonu služby. „Shodou okolností se rekord strefil do období, kdy práci hasičů a policistů při povodních oceňuje celá republika," uvedl Josef Vaněk z pořádající agentury Dobrý den. Vytrvalce do bazénu může v hodinách určených pro veřejnost přijít povzbudit kdokoli.

Druhým podobným bodem festivalového programu je rekord související s tříděním odpadů, do něhož se může zapojit i veřejnost. Kdo dnes od půl druhé do půl páté přinese na pelhřimovské náměstí elektrospotřebič k recyklaci, dostane vstupenku do muzea rekordů a navíc bude ve hře o novou žehličku, sekačku a další ceny. Akci doprovodí výstava historických žehliček a dívčí soutěž o Miss žehlička. Rekordy v této „sekci" budou spočívat v žehlení s co největším počtem žehliček s různým způsobem nahřívání na nejdelším žehlicím prkně a také ve shromáždění co největšího počtu lidí s vysloužilým elektrospotřebičem na jednom místě.

Jedním z hmatatelných symbolů letošního festivalu je unikátní model letounu Spitfire, s nímž za války létali i českoslovenští stíhači, který bude složen v horní části náměstí. Druhou trofejí, již si zájemci mohou doslova osahat, budou dva nejznámější světové tenisové poháry: Davis cup a Fed cup. Z přehršle dalších akcí a rozmanitých arén můžeme zmínit například pořad známého cestovatele a fotografa Jiřího Kolbaby. Komu přišlo české jaro málo chladné, může zítra v 13.30 hodin přijít do divadla na jeho přednášku o Antarktidě, ke které se plavil na malé plachetnici.