VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hřbitovech je dostatek místa

Pelhřimovsko –  Zvýšený provoz a s ním spojení sváteční řidiči, zloději, ale hlavně vzpomínka na zemřelé.

2.11.2012
SDÍLEJ:

Zapálit svíčku před Památkou zesnulých přišla ve čtvrtek na pelhřimovský hřbitov i Věra Sůvová.Foto: Deník/Alexandra Knapová

To vše s sebou přináší dnešní Památka zesnulých. Vzpomínáme na ty, kteří s námi již nejsou, s kterými jsme prožili část života a měli jsme je rádi.

Tomu, kdo vyrazí v těchto dnech uctít Památku zesnulých, zřejmě neunikne, že na hřbitovech Pelhřimovska je míst k uložení pozůstalého dostatek, ale zájem je nyní více o kolumbária (stěny pokryté policemi na urny – pozn. red.) a urnové háje než o velké hrobky, tedy o pohřbívání do země.

Důvod je kromě víry také v tom, že udržováním klasických hrobů stojí víc peněz a práce. Ukázkovým příkladem je Pelhřimov. Velikost tamního hřbitova je 3,6 hektarů. Jeho kapacita je dostačující ve všech odděleních, ale zájem o kolumbária rok od roku roste. „V minulém roce jsme na hřbitově otevřeli část s novými kolumbárii a v letošním roce oddělení pro urnové hroby," potvrdil Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova. Ten dodal, že město Pelhřimov, jako majitel hřbitova, může rovněž nabídnout k prodeji hrobky, které z nějakého  důvodu přešly do jeho vlastnictví. Hrobové místo prodat nelze a hrobové zařízení, které na něm bylo zřízeno, je majetkem soukromých osob. „Technické služby pronajímají pouze toto hrobové místo. Opuštěná hrobová místa nabízíme k pronájmu dalším zájemcům," nechal se slyšet Jaroslav Záběhlík.

Problém s velikostí hřbitova nemají ani v Hořepníku. Místo posledního odpočinku se tam nachází směrem na Lukavec a je rozděleno na dvě části – starou a novou. „V tuto chvíli je jeho kapacita dostačující. Ve staré části se některá místa uvolnila a nová část nabízí volnou zhruba polovinu plochy z celého hřbitova," řekl starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek.

Kapacitu hrobových míst zatím nemusí řešit ani v Horní Cerekvi. Mají vedle sebe rovněž jako v Hořepníku „starý" a „nový" hřbitov, oddělený zídkou. „Starý je sice zaplněný, ale jsou tam některá hrobová místa uvolněná. Ne každý ale má zájem je využít, a tak nabízíme i úplně nová místa na novém hřbitově, který je zaplněn asi z poloviny," vysvětlil starosta Jaroslav Andrle. Nový hřbitov nemá kvůli svému umístění ve svahu ideální terén, ale i to se dá časem podle starosty stavebně vyřešit.

Uklízejí listí

Během období takzvaných Dušiček jsou v pohotovosti nejen policisté, ale i pracovníci hřbitovů a technických služeb. „Celý areál musí být ještě v podzimním období řádně posečený. Poslední dny jsme proto zvýšili počet zametání a údržby areálu i z důvodu, že až teď začalo padat listí ze stromů. Byl posílen i počet kontejnerů na hřbitovní odpad a četnost jejich vyvážení," informoval Jaroslav Záběhlík s tím, že minulý víkend došlo k zimní údržbě hřbitova.

V některých městech kvůli dušičkám prodlužují otevírací dobu. V Pelhřimově to zatím není potřeba. „Myslíme si, že současná otevírací doba je dostačující. Nemáme žádné požadavky od občanů na prodloužení. Zaznamenáváme ale vyšší zájem o informace, zejména o místech uložení zemřelých na hřbitovech, o platbách za jednotlivá hrobová místa a o volných hrobových místech," dodal Záběhlík.

Největší hřbitov na Pelhřimovsku bude v příštím roce zase o poznání hezčí. Technické služby mají totiž v návrhu rozpočtu na příští rok odborné posudky a ošetření stromů uvnitř hřbitova a okolo zdí. Dále je tam naplánovaná výměna oken na provozní části obřadní síně. Neustále se v areálu hřbitova opravují chodníky a dostavují nové. V těchto dnech zároveň běží výběrové řízení na dodavatele nového chladícího zařízení, které je umístěno v provozní budově.

Autor: Alexandra Knapová, Jan Mazanec

2.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení