Podle památkářů byla letošní turistická sezona úspěšná. „Během letošní návštěvnické sezony přišlo na čtyři památky, které na Vysočině spravuje Národní památkový ústav, celkem 121 821 návštěvníků. To je o 32 procent více než za prvních deset měsíců roku 2022,“ informovala mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu Markéta Slabová.

Národní památkový ústav se na Vysočině stará o zámky Jaroměřice nad Rokytnou a Náměšť nad Oslavou na Třebíčsku, na Havlíčkobrodsku o hrad Lipnice a na Jihlavsku o zámek v Telči.

Na poslední jmenovaný také letos zavítalo jednoznačně nejvíce turistů, a to téměř sedmačtyřicet tisíc. Zámek po tříletém provizorním návštěvnickém provozu zpřístupnil na konci července všechny prohlídkové trasy i dvě zcela nové. „V porovnání s předchozím rokem návštěvnost vzrostla o 152 procent,“ uvedla Slabová.

Podle slov telčského kastelána Bohumila Norka má ale zámek co dohánět. V době před pandemií a zahájením kompletní obnovy areálu na zámek v Telči totiž zamířilo ročně téměř sto tisíc lidí. „Věřím, že se turisté na zámek opět vrátí, a to také díky novým expozicím a zahájení celoročního provozu,“ komentoval kastelán Norek.

Přehled návštěvnosti památek NPÚ v roce 2023 (leden až říjen):

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou 29 656 lidí

Hrad Lipnice 29 877 lidí

Zámek Náměšť nad Oslavou 15 386 lidí

Zámek Telč 46 902 lidí