Po dlouholetém působení Stanislava Makovce tam nyní nově nastoupí učitel matematiky a fyziky Aleš Petrák.
Tato změna je zároveň jednou z mála v prvním kole konkurzů, které kraj plošně vyhlásil pro všechny středoškolské ředitele sloužící déle než šest let. Aleš Petrák měl jediného soupeře a byl jediným „domácím“ uchazečem z řad gymnaziálních učitelů.
Stanislav Makovec se rozhodl znovu svou funkci neobhajovat. Petrák se o výsledku dozvěděl ve středu, kdy krajští radní potvrdili výsledky uskutečněných výběrových řízení.
„Mám určité plány a vize, které bych coby ředitel chtěl na gymnáziu realizovat, ale myslím si, že na to, abych je uváděl konkrétně, je ještě příliš brzy,“ sdělil Aleš Petrák.
Jak řekl, všechny budoucí kroky chce konzultovat se svými kolegy učiteli. „Jsem moc rád, že mou kandidaturu na ředitelský post podporovali, nechci nic dělat za jejich zády a na určité věci chci znát jejich názor,“ pokračoval Petrák.
Nově zvolený ředitel má jasné motto. „Nechci na gymnáziu provádět převratné změny, ale spíše vylepšení, aby se škole dařilo co nejlépe,“ podělil se Aleš Petrák, který je v řadách učitelů pelhřimovského gymnázia ostříleným matadorem. Se čtyřletou přestávkou, kdy působil jako starosta ve svém bydlišti v Hořepníku, tam učí od roku 1992.
Pelhřimovské gymnázium má čerstvě za sebou spoluúčast v grantovém projektu na interaktivní výuku, který zahrnoval i tvorbu digitálních učebních materiálů.
Obchodní akademii dál vede Kučera
Jen pár kroků od gymnázia, na pelhřimovské obchodní akademii, ke změně v nejvyšší funkci nedošlo. Jediným kandidátem byl dosavadní ředitel Radoslav Kučera. „Nešel jsem do konkurzu s vizí nějakých zásadních změn. Snažím se školu stabilizovat a pokračovat v tom dobrém. Největší změnou je pro mě poprat se s poklesem populace,“ nezastírá staronový ředitel.
Nedávno kraj jako zřizovatel středních škol pořádal diskusi, ve které nevyloučil sloučení „ekonomky“ s gymnáziem. K této otázce se zatím Radoslav Kučera vyjadřovat nechce, i když to do budoucna ani to nemůže vyloučit.
Obchodní akademie má za sebou inovaci školních vzdělávacích programů. Svůj tradiční ekonomický obor chce víc zaměřit na podnikatelskou činnost, počítačový pak profilovat k internetovému marketingu a multimédiím.
Pokračuje i Březina
Výsledek výběrového řízení už má za sebou i Česká zemědělská akademie v Humpolci. I tam svou pozici obhájil současný ředitel. Otakar Březina tam bude tím pádem toto léto šéfovat už osmým rokem.
„Do konkurzu jsem byl přihlášen sám. Do budoucna bych chtěl navázat spolupráci s dalšími zemědělskými zaměstnavateli. To se nám nedávno povedlo s jednou firmou, která nám přislíbila nábor našich žáků k nim do podniku či zapůjčení techniky pro výuku,“ nastínil další směřování školy Březina.
Ten má aktuálně pět zástupců a svůj tým rozhodně měnit nehodlá. „Česká zemědělská akademie vznikla před osmi lety sloučením čtyř škol. Jsme trošku atypická škola, proto jsme hledali i vhodný systém. Myslím si, že jsme ho za ty roky našli, fungujeme dobře, tak nevidím důvod, proč bychom na stávajícím chodu měli něco měnit,“ uzavřel Otakar Březina.
Následuje konkurz na SPŠ a SOU
V Pelhřimově teď 13. dubna čeká konkurz zájemce o post ředitele na Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti.
Dosavadní průběh konkurzů hodnotí krajská radní pro školství Marie Kružíková dobře. „Ve většině případů obhájil pozici stávající ředitel, což je pro nás důkaz toho, že na školách, kde vše funguje, není potřeba nic měnit,“ uvedla radní. Nově zvolení ředitelé teď budou mít smlouvu na dobu šesti let.
Návrhy na další slučování škol kraj odkládá až po podzimních krajských volbách. Nevylučuje, že na ztrátovosti by se mohly podílet i obce.