Pelhřimovští knihkupci a knihovníci ale pokles čtenářů vesměs nezaznamenali. V čase dovolených se nejvíce půjčuje a kupuje oddychová četba. Ženy a muži ale volí jiné žánry. Muži často sáhnou například po dobré detektivce, ženy stejně jako minulý rok stále lákají eroticky laděné romány ve stylu Padesáti odstínů šedi.
„Ženy sahají spíše po té červenější knihovně. Od minulého roku jsou populární různé napodobeniny Padesáti odstínů šedi," potvrdila majitelka knihkupectví U Vrány Kateřina Farajzlová.

Oblíbená je nyní kniha o Pelhřimovu

Zájem o knihy tohoto žánru potvrzuje i knihovník Miroslav Kršek z pelhřimovské Městské knihovny.
Podle Marie Vytopilové z Vytopilova knihkupectví jsou kromě erotických románů velmi oblíbené také romány z arabských zemí.

Muži si naopak nejčastěji vybírají detektivky. Žádané jsou i atlasy a mapy. „Nejvíce se prodávají atlasy Česka a Slovenska. Hodně si lidé kupují také knihu Pelhřimov od Zdeňka Martínka a kolektivu, který pracuje v pelhřimovském archivu. Kniha patří do cyklu Dějiny českých měst," přiblížila Vytopilová.

Velikost a váha také rozhodují

Rozdíly ve zvolené četbě nejsou jen mezi muži a ženami, ale také mezi jednotlivými věkovými kategoriemi.
„Dospělé lákají detektivky jako Stoletý Stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka od Jonase Jonassona. Děti zase milují Deník malého poseroutky," vysvětlila Farajzlová.

Teenagery zase láká sci-fi a fantasy. Podle slov knihovníka Miroslava Václavíka z hornocerekvické knihovny je především mezi dívkami oblíbená romanticky laděná fantasy série Upíří deníky. U knih už dávno nejde pouze o obsah nebo žánr. Záleží i na rozměrech.

„Nedávno jsem tu měl zákazníky, kteří si brali knížky do letadla. Vybírali tedy také podle toho, jak byly knížky velké, a důležité pro ně bylo, aby nebyly příliš těžké," uvedl Václavík.

Říká se, že čteme stále méně. Knihovníci a knihkupci ale nejsou vůči tomuto problému vůbec skeptičtí a shodují se, že úbytek zájmu o četbu není nijak markantní. „Nepřijde nám, že by se četlo méně. V létě si tu lidi půjčují balíky knih na dovolené. Od podzimu zase chodí školáci pro povinnou četbu. A v zimě si zase lidé půjčují větší počty knih, aby se sem ve sněhu nemuseli vícekrát plahočit," sdělil Deníku Kršek.

Ačkoli dnes děti vidíme častěji u počítače než s knihou v ruce, čtenáři jsou i mezi nejmenšími. „Samozřejmě že děti lákají moderní prostředky jako je televize a internet, jsou ale i děti, které k četbě rodiče vedou odmala. A ty pak čtou i v dospělosti," míní Vytopilová.

Jediným útlumovým obdobím v četbě knih je podle prodejců a zaměstnanců knihoven povánoční období.
Podle Vytopilové je menší zájem o knihy mezi lednem a květnem. To potvrzuje i majitelka pelhřimovského knihkupectví U Vrány. Podle jejích slov se tradičně nejvíce knih prodá o Vánocích.

Karolína Hovorková