Firmy na Pelhřimovsku jsou v „nadělování" buď štědré, nebo naopak skoupé na korunu. Druhý případ bývá častější.

Největší zaměstnavatel v regionu, pelhřimovský Agrostroj, jenž dává jenom v Pelhřimově práci šestnácti stovkám lidí, žádné bonusy  před dovolenou či Vánocemi nevyplácí. „13. ani 14. platy nemáme. Rok má 12 kalendářních měsíců, tudíž naši zaměstnanci získávají 12 platů," informoval personální ředitel Agrostroje Zdeněk Pavlovský.

Telefony i auta využívají soukromě

Ten dodal, že jejich zaměstnanci však mají mnoho dalších výhod, ať už se jedná o plošné, skupinové nebo individuální benefity.

„Všem zaměstnancům přispíváme 55 procenty na stravu. Mezi skupinové benefity patří ubytování, které zprostředkováváme 240 pracujícím, a svoz lidí například ze Žirovnice či Humpolecka do práce. To se týká 250 zaměstnanců," vyjmenoval Pavlovský. Mezi individuální bonusy patří používání firemních telefonů či automobilů k soukromým účelům.

Rovněž humpolecký pivovar Bernard nepřispívá svým zaměstnancům na dovolenou. Pivovar má nastavený systém benefitů v průběhu celého roku. „V létě máme špičku, takže si pracovníci vybírají dovolené většinou v jiný termín, nejčastěji na jaře nebo na podzim. Klasicky u nás mají čtyři týdny dovolené a podle odpracovaných let pak získávají další dny navíc," přiblížil tiskový mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Rodinný pivovar všem zaměstnancům, ať už v Humpolci, kde  jich pracuje 140, nebo čtyřiadvaceti lidem v Rajhradu, dává benefity, které se týkají například péče o zdraví. To znamená, že jim společnost během celého roku proplácí zdravotní prohlídky.

Na výplatní pásce mají 13. plat

Na finanční přilepšení před prázdninami se mohou těšit zaměstnanci společnosti Edscha Automotive v Kamenici nad Lipou. Ti na červnové výplatní pásce najdou jako bonus před dovolenou třináctý plat. „Třináctý plat dáváme místo na konci roku v červnu, což se celkem osvědčilo. V létě lidé vyrážejí na dovolenou, a to se peníze navíc vždycky hodí," sdělila personalistka firmy Marie Samková. 

To v další společnosti Pampus Automotive, která rovněž sídlí v Kamenici nad Lipou, zaměstnanci žádný letní benefit v podobě třináctého platu nebo třeba poukázek na dovolenou, nedostávají. „Žádný benefit před letními prázdninami zaměstnancům nedáváme, ale motivujeme je řadou jiných přilepšení k platu, jako je třeba příspěvek na cestovné nebo odměna za to, že nebyli půl roku na nemocenské," uvedla tamní personalistka Alena Habová.

V Dřevozpracujícím družstvu v Lukavci na dovolenou také nepřispívají. „Před třemi, čtyřmi lety byly peníze na 13. platy, ale nyní je hospodářská situace jiná.  Naši zaměstnanci mají ale například pět týdnů dovolené," vysvětlil vedoucí personálního úseku Dřevozpracujícího družstva v Lukavci Michael Strnad.