V těchto dnech tak pelhřimovská radnice vyhlásila zjednodušené podlimitní řízení na realizaci veřejné zakázky Pelhřimov, okružní křižovatka Tř. Legií x Pod Kalvárií. „Správně označené obálky musí zájemci odevzdat na podatelně Městského úřadu Pelhřimov 1. února do 9 hodin,“ informoval Jan Menhard z investičního odboru Městského úřadu Pelhřimov.

Výstavba zmíněného objezdu by měla trvat nejdéle čtyři měsíce. „Se stavbou by se mělo začít letos v dubnu. Termín předpokládaného ukončení prací je stanovený nejpozději na 20. srpna,“ prozradil Jan Menhard.

Nová kruhová křižovatka by měla zajistit větší bezpečnost a plynulost dopravy na spojnici pěti pelhřimovských ulic, a to Vlásenické, Na Hradišti, Pod Kalvárií, Tř. Legií a Krásovy domky. „V dopravních špičkách, a to zejména od 7.30 do 8 hodin a potom od 13.30 do 16 hodin, se na této křižovatce tvoří fronty, kdy je tam špatný výjezd od základní umělecké školy nebo i z Vlásenické ulice,“ popsal už dříve místostarosta města Ladislav Med současnou situaci na dotčené křižovatce.

První fáze prací v místě problematické křižovatky už proběhla. Konkrétně se jednalo o překládku inženýrských sítí. „Loni se v těchto místech udělala přeložka plynu. V rámci výstavby kruhového objezdu se bude ještě překládat kanalizace. Iromez tam navíc bude dělat přechod z páry na horkou vodu. Tohle všechno se ale musí stihnout v rámci stavby kruhového objezdu,“ vyjmenoval Menhard.

Na samotnou stavbu kruhové křižovatky v centru města navíc plynule naváže rekonstrukce přilehlého okolí. „V rámci této stavby také zrekonstruujeme parkoviště u kulturního domu Máj a prostranství u Základní školy Krásovy domky. Tím se celá oblast u Kalvárie zrenovuje,“ doplnil Menhard.

Místostarosta Pelhřimova Josef Koch v souvislosti s uvedenou stavbou podotkl, že přípravy zabraly zhruba rok, přičemž nebylo jednoduché sladit požadavky dopravní policie, města, přitom zohlednit platné normy a složitost inženýrských sítí.
Nová kruhová křižovatka by ale měla být vyhovujícím řešením jednoho z nejproblémovějších dopravních uzlů v Pelhřimově.

Řidičům v Pelhřimově mohou jejich jízdu městem ulehčit momentálně celkem tři kruhové objezdy. „Na kruhové křižovatce u Pražanky se bezpochybně zlepšil vjezd z ulice Architekta Janáka, kde se tvořily kolony. Zároveň objezd přinesl i určitou bezpečnost provozu na této křižovatce. A tak je to i s kruhovým objezdem u Kauflandu. Tam se navíc řidičům umožnilo rychlejší odbočení, ať už do ulice Táborská nebo ke Kauflandu,“ přemítal Ladislav Med, jak kruhové objezdy v Pelhřimově splnily svůj účel.

Třetí kruhová křižovatka, která vyrostla na okraji města jako poslední, umožňuje podle jeho slov bezpečnější vjezd kamionům do firmy Agrostroj proti stávajícímu vjezdu přes koleje a závory.