Výrazně se tak zlepšil havarijní stav komunikace, avšak stále ještě není možné dojet z Pacova na hranice Středočeského kraje po opraveném povrchu. „Zmíněná silnice vedoucí z Pacova přes Salačovu Lhotu, Lukavec a Čáslavsko k hranici Středočeského kraje a Kraje Vysočina je nepochybně nejvýznamnější regionální dopravní tepnou. Technický stav této komunikace však ještě minulý měsíc neodpovídal její významnosti. Špatný technický stav se neustále prohluboval a situace po uplynulé zimě již hraničila s nemožností sjízdnosti,“ přemítal starosta Pacova Lukáš Vlček.

Proto nejsou opravy tohoto silničního úseku dlouhodobým řešením. „Silnice musí být kompletně zmodernizována, tedy musí být řešen nejen vrchní asfaltový povrch, ale také spodní vrstvy komunikace a mimo jiné i mosty,“ doplnil Lukáš Vlček.

Mikroregion Stražiště se dlouhodobě snaží o zahájení celkové modernizace zmíněné silnice, která je v majetku Kraje Vysočina. „Za posledních zhruba 10 let proběhly desítky jednání s vedením Kraje Vysočina a odpovědnými úředníky z krajského odboru dopravy,“ řekl pacovský starosta.

Ilustrační foto.
Mladý řidič si dal před jízdou kokain

Obsahem zmíněné modernizace je stavba obchvatu Salačovy Lhoty a Lukavce, dále pak modernizace propojovacích úseků, a to z Pacova až na hranice se Středočeským krajem. „Modernizací nemyslím pouze provedení nového asfaltu, ale i veškerých podkladových vrstev. Nových pět centimetrů asfaltu je krátkodobé řešení havarijního stavu. Bez provedení celkové modernizace budeme za pár let opět jezdit po děravé silnici,“ dodal Lukáš Vlček.

Prozradil také, že jako krajský zastupitel každoročně při projednávání krajského rozpočtu navrhuje vymezení prostředků na pokračování projekční přípravy pro zahájení celkové modernizace silnice.

Projekční práce pokračují a v současné době jsou již zajištěna pravomocná územní rozhodnutí na všechny etapy modernizace silnice II/128. „Pro letošní rok jsem, vzhledem k havarijnímu stavu a nejasnému termínu modernizace, navrhl krajskému zastupitelstvu alokovat částku 10 milionů korun na plošnou opravu. Také pro další rok budu iniciovat obdobnou částku, aby byla silnice bezpečně sjízdná,“ sdělil pacovský starosta Lukáš Vlček.

Odhalení základního kamene návštěvnického centra u pivovaru Bernard v Humpolci.
OBRAZEM: Návštěvnickému centru už nic nestojí v cestě