Akce začne v tamním sportovním areálu u hasičské zbrojnice už zítra v 17.30 dětskou soutěží, dospělí pak na osvětlenou trať vystartují ve 21 hodin.
Soutěž má už sedmiletou tradici a poslední ročníky kvůli ní do obce přijíždí rekordních 50 až 60 družstev. Proto není divu, že konec klání organizátoři očekávají až v pozdních nočních hodinách.

„Když jsme soutěž vymýšleli, řekli jsme si, proč by nemohla být v noci. I když je to pořadatelsky náročnější, uplynulé ročníky nám potvrdily, že na ní vládne nevšední atmosféra," vysvětluje velitel dobrovolných hasičů v Salačově Lhotě Jan Prokop.

Odpolední zápolení dětských družstev probíhá dle pravidel pro soutěže mladých hasičů, zatímco při samotné hlavní noční soutěži muži i ženy soutěží v požárním útoku typu hrbáč.

Závod soutěžícím nabízí nejmodernější techniku i zázemí. Například kvůli riziku podmáčení u kádě je v jejím okolí umělá tráva a čas zasažení cíle vodou signalizuje elektronické přepnutí modrých žárovek na červené.

„Unikátní je i to, že máme videoprojekci, na které běží časomíra a po útoku se zpětně spouští videozáznam konkrétního družstva. Takže jeho členové se pak můžou podívat sami na sebe," doplňuje strojník družstva František Kostroun. Videa navíc po soutěži organizátoři umísťují na server Youtube.
Jak Kostroun dodává, v posledních letech přijíždějí i hasiči z jiných okresů. Mužská družstva registrovaná v Pelhřimovské hasičské lize mají svou kategorii, ale mimo ní mohou soutěžit i neregistrovaní.

Celkově se ve Lhotě sejde asi 500 účastníků, o zázemí včetně bohatého občerstvení  se starají desítky pořadatelů – nejen z řad členů hasičského sdružení.
Díky řadě sponzorů soutěž nabízí i hodnotné ceny pro vítěze, kterými se loni staly v mužské kategorii Jiřice A a v ženách Bácovice. Letos jsou nachystány takové ceny jako LED televize, hifi věž, motorová pila a spousta dalších.

Samozřejmostí je i ocenění všech družstev, které se soutěže účastní. V minulých ročnících byla také tradice hodnocení jednotlivců, například proudařů, košařů a dalších, je přichystána i tipovací soutěž pro diváky.
„Zájemci si mohou tipnout letošní nejlepší dosažený čas, a kdo mu bude nejblíže, ten získá hodnotnou cenu v podobě tabletu," vysvětluje velitel Jan Prokop.