Mýtná brána směrem na Humpolec je součástí budování celkem jedenácti nových mýtných bran na silnicích 1. třídy. „Jedná se o 900 kilometrů silnic, které jsou zahrnuty do zpoplatnění pro nákladní vozidla s hmotností od 3,5 tuny v rámci budování nového mýtného systému. To umožňuje státu lépe regulovat nákladní dopravu a dostat ji ze silnic nižších tříd na dálnice,“ informovala o záměru Nina Ledvinová, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

O umístění brány do této konkrétní lokality došlo po konzultacích s experty dopravního inženýrství, kdy se zvažovaly nejlepší podmínky pro výstavbu a její vhodné umístění pro kontrolu mýtné povinnosti. „Jedná se o enforcementovou, nebo kontrolní, bránu, která bude dohlížet na nákladní vozidla, tzn. zdali mají elektronickou palubní jednotku, a zda mají správně nastavené parametry vozidla pro úhradu mýtného,“ přiblížila Ledvinová.

Tento systém bude stejným kontrolním zařízením, jakým jsou v současné době kontrolována nákladní vozidla na jiných zpoplatněných dálnicích a silnicích I. tříd. „Ke zpoplatnění úseku směrem na Humpolec, který je součástí již zmíněných 900 kilometrů silnic, dojde od 1. ledna 2020. Bezproblémový výběr mýta umožní nový systém, jehož přípravy jsou v plném proudu,“ uzavřela Ledvinová.