Ve dvoře fary v Mladých Bříštích se začala hrát muzika, která je nějakým způsobem poznamená jazzem, v létě roku 2007. „Asi nejvíc za to může Honza Koudelka z našeho spolku Čtveráci. Je to muzikant, k jazzu měl vždy blízko, sám má kapelu Swinging Chipses, takže jsme se před lety pustili do pořádání festivalu právě se slovem jazz v názvu," vzpomínal na historii přehlídky Jiří Koubek, předseda spolku Čtveráci.

V prvním roce přijel do Mladých Bříšť i Big Band z nedalekého Humpolce, který se v té době chystal na reprezentační ples hudby a příležitost zahrát si rád využil. „Hodně se to tady změnilo, zlepšilo se zázemí, Honzovi Koudelkovi se podařilo dostat sem i hodně dobré muzikanty a svým způsobem poloprofesionální kapely. Ale zůstala tady výborná atmosféra, hrálo se nám opět moc dobře," ohlédl se právě skončeným vystoupením humpoleckého Big Bandu jeho kapelník Josef Jirků.

Big Band je zajímavou „stálicí" festivalu. Hrál na prvním ročníku a v sobotu po dlouhé pauze se vrátil na ten desátý. „Ty roky potvrdily, že to byl dobrý nápad takovýto festival tady ve dvoře na faře v Mladých Bříštích pořádat. Když se řekne jazz, řada lidí reaguje tak, že právě tenhle žánr nemusí, ale tady se hraje hodně pestrá muzika, která se naopak musí lidem líbit," dodával Josef Jirků.

Pestrosti si určitě všimli i ti, kteří přišli. Zatímco Big Band Humpolec charakterizovala početná dechová sekce, v bloku následujícího  Ja Da Bandu nebyl ke slyšení dechový nástroj žádný. Po něm přišel na řadu již zmíněný Swinging Chipses, těleso tvořené pro změnu výhradně pěticí saxofonistů a saxofonistek doprovázející jednu zpěvačku.

A pak bylo na programu vystoupení pražské kapely s názvem Aurora Jass Band, se kterou dorazil jako host osmasedmdesátiletý hráč na kornet Bob Zajíček. „Jsem tady počtvrté nebo popáté a jezdím sem moc rád, protože tady je pokaždé skvělá atmosféra a hraje se tady muzika, z níž je cítit úžasná energie," povídal Bob Zajíček.

V přestávce po úvodních kapelách připomněl i svoji roli erudovaného rozhlasového glosátora jazzu. „Big Band měl pěkná aranžmá, z muzikantů bylo patrné nadšení pro hraní. Obdivuji tuhle práci," ocenil Bob Zajíček.

Líbil se mu Ja Da Band, pětičlenná kapela, kterou tvoří muzikanti ze Žďáru nad Sázavou a z Havlíčkobrodska. „Na mě už to je trochu kravál… Ale cítil jsem tam zajímavé jazzrockové prvky se spoustou latiny," doplňoval Bob Zajíček.

Program, který každou celou hodinu doplnily zvony z nedalekého kostela, završila K. R. Banda, kapela z Přerova. „Z takové dálky přijedou proto, že jsme tady po letech hodně kamarádi. Kvůli penězům sem nikdo nejezdí," říkal Jan Koudelka.

Čtveráci chtějí pokračovat, i když už párkrát za těch deset ročníků měli chuť se na to vykašlat. „Změnili jsme název z původního Jazz ve dvoře na Festival ve dvoře, jezdí sem i posluchači z docela velkých vzdáleností, snad začnou chodit i ti, kteří to sem mají kousek," přemítal na útulném farním dvoře Jan Koudelka.