Zájem o květiny či čokoládové pochoutky totiž vždy před tímto mezinárodně uznávaným svátkem stanoveným Organizací spojených národů vzroste v květinářstvích i prodejnách s čokoládovými pochoutkami.

Muži chtějí svým maminkám, sestrám či manželkám projevit právě třeba květinou svoji lásku a úctu. Ne nadarmo se totiž říká, že každé ženě udělá radost, když dostane květinu.

„Muži ženám k MDŽ kupují nejčastěji karafiáty, protože to zůstává jako klasika, vzpomínka, retro. Dále se hodně prodávají jarní kytičky jak hrnkové, tak řezané jako narcisky, tulipány, frézie, kosatce, prostě jarní květiny. Z barev vede žlutá a poté růžová, bílá a modrá," přiblížila Dagmar Buřičová, majitelka pelhřimovského květinářství, které je od 1.března nově otevřeno v ulici Dr. Tyrše. Prodejna se tam přestěhovala z nedalekého obchodního domu Galeria shopping.

O dárky v podobě čokoládových bonbónů či pralinek mají zákazníci velký zájem. „Pánové k nám teď hodně chodí, ale takový zájem není jenom teď, také hodně nakupují, když je například svátek svatého Valentýna, Den matek, a nebo třeba Vánoce," vysvětlil jednatel společnosti Kamila chocolates František Hlava.

Podle něj se čokoládové dobroty prodávají podle toho, jak kdo má hluboko do kapsy. „Na výběr máme například čokolády s věnováním nebo čokolády určené pro maminky či babičky. Pro náročnější zákazníky jsou tu i ručně dělané dobroty," uvedl Hlava. V obchodu Kamila Chocolates – čokoládové speciality mají na výběr z 60 druhů vážené a z 200 druhů kompletované čokolády.

Ženy dostanou zákusky i chlebíčky

K MDŽ se už tradičně připojují některé obce či organizace na Pelhřimovsku. Například v Kalištích tento svátek slaví tradičně už několik let.
„Oslava pro naše ženy začne v sobotu ve 14 hodin. Každá od obce dostane kytičku a k posezení kávu a nebudou chybět chlebíčky a zákusky," nechal se slyšet starosta Kališť Pavel Kutiš.

Blahopřání, froté osuška i ručník

Svátek oslavují také ženy ve Zlátence. Tam se drží jako příjemná tradice. „MDŽ tu dodržujeme již od té doby, co jsem nastoupila na místo starostky. Před tím zde tyto oslavy nikdo nezavedl a nebyla tu ani žádná akce pro děti," vysvětlila starostka obce Olga Hrubešová.
Kromě květiny všechny ženy, kterých v obci žije osmnáct, také dostanou nějaký praktický dárek, který se určitě každé z nich bude hodit do domácnosti.

„Právě dnes (ve čtvrtek, pozn.redakce) půjdu vyzvednout řezané květiny. Ženské od obce také dostanou froté osušku a ručník. Dárky jim společně s blahopřáním předám v pátek nebo v sobotu," řekla Hrubešová. V minulých letech se ženy společně sešly, poseděly u dobrého jídla a pití a příjemně si popovídaly, letos tomu tak ale nebude.

„Letos mít sezení nebudeme, protože jsou tady spíše starší paní a také na to není čas. Jinak všechny jsou se svátkem spokojené a dárky jim vždy udělají velkou radost," dodala Hrubešová.

Alexandra Knapová, Denisa Šimanová