Jakmile do expozice, která se nachází v areálu letohrádku svatý Vojtěch, vstoupíte, zmíněná pohádka se vám okamžitě připomene. Uslyšíte hlas Libuše Šafránkové, melodie Karla Svobody i zpěv Karla Gotta.

Nebo hlas jiného významného protagonisty filmu, a sice Pavla Trávníčka. Kdo v sobotu na slavnostní otevření Muzea Popelka zavítal, mohl slyšet a vidět Pavla Trávníčka naživo. A s legendárním filmovým princem se třeba i vyfotografovat, neboť Pavel Trávníček byl na odpolední slavnosti zákonitě v centru pozornosti.

O vznik muzea se ale v první řadě zasloužil jiný Pavel. Majitel letohrádku Pavel Beneš začal přeměňovat nápad ve skutečnost někdy od loňského října. „Ale inspirace ze strany Pavla Trávníčka tam byla. Určitě tomu napomohlo, že se několik let známe a že se u nás loni v létě ženil," poznamenal Pavel Beneš.

Nápad na Muzeum Popelka úplně původní není. Jeho čeští tvůrci se nechali inspirovat kolegy z německého Moritzburgu nedaleko Drážďan, kde se na tamním zámku zásadní exteriéry pohádky natáčely. „Říkali jsme, že když takové muzeum mají  v Německu, tak by podobné mohlo být i někde tady v Česku a zdejší letohrádek se k takovému využití docela nabízel," přiblížil zrod českého Muzea Popelka Pavel Trávníček.

Prvního takového muzea v České republice. V sobotu do něho jenom během první hodiny po slavnostním otevření zavítalo přes tři sta malých a velkých návštěvníků. „Moc se nám muzeum líbilo," reagovala Eva Lochovská z Litvínova, která přijela do regionu na dovolenou s vnučkou Eliškou. „Pohádku dobře známe, rádi se na ni vždycky podíváme, má ji ráda celá rodina," dodávala. Eliška si vzápětí vybavila, že už Tři oříšky pro Popelku nějakou dobu neviděla.

I proto může návštěva muzea připomenout, že je občas dobré k jedné z nejoblíbenějších českých, přesněji řečeno česko-německých pohádek, se vrátit. „Když jsme ji točili, tak jsme vůbec nepočítali, že to bude takový hit," zavzpomínal na čtyřiačtyřicet let staré natáčení Pavel Trávníček.

O tom, že se filmová pohádka natáčela v roce 1972, vypovídá třeba vystavovaný originál výtisku scénáře, z něhož se učil svoji princovskou roli právě Pavel Trávníček. „Je to jeden z nejcennějších exponátů. Ale hlavně jsou v muzeu různé kostýmy a rekvizity, kterou jsou s filmem spojené," doplnil Pavel Beneš.

Některé z kostýmů jsou zapůjčené ze zmíněného Moritzburgu, jiné jsou v majetku nového muzea.

To má už teď v plánu hostit další osobnosti, které jsou s filmem Tři oříšky pro Popelku spojené a přicházet i s dalšími aktivitami. „Už teď počítáme se sezonními programy například na období adventu nebo Vánoc," naznačil budoucnost muzea Pavel Beneš.