Tento přednáškový cyklus zaměřený na popularizaci vědy zahájí přednáška profesorky Heleny Illnerové, a to už ve středu od 17 hodin ve výstavním sále humpoleckého muzea na Dolním náměstí.

V rámci pelhřimovského regionu se jedná o jedinečnou akci. „Různé přednášky v Humpolci pořádá řada institucí, ale jde spíše o nahodilou činnost, ne o pravidelné a koncepčně organizované akce," uvedla organizátorka projektu Jana Moravcová z humpoleckého muzea.
Soubor přednášek se nechává volně inspirovat úspěšnými přednáškovými cykly, které se již konají v jiných českých a moravských městech – konkrétně cykly pořádané v kavárnách Science Café a Café Nobel.

„Na tomto základě jsme také chtěli simulovat kavárenské prostředí charakteristické příjemnou a přátelskou atmosférou, a tak budeme mít při příležitosti každé přednášky zajištěno pro příchozí i účinkující malé občerstvení," dodala Moravcová. Hned první již zmíněná přednáška by pak podle Jany Moravcové mohla vzbudit u veřejnosti velký zájem.

„Paní profesorka Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd České republiky, totiž patří mezi nejvýznačnější postavy české vědy. Zajímavostí je, že tato dáma jezdí na Humpolecko na chatu, takže má i jistý vztah k našemu regionu," podotkla Moravcová a doplnila, že Illnerová vystoupí s přednáškou na téma Náš vnitřní čas, z níž se příchozí dozví, jak správně žít podle biologických hodin.

Každou druhou středu v měsíci až do dubna 2014 se pak v sále humpoleckého muzea na Dolním náměstí představí se svým povídáním další významní čeští vědci.

Mezi ně patří třeba neurofyzik František Vyskočil, který pohovoří z pohledu svého oboru o rozdílu mezi muži a ženami. Dále se účastníci mohou dozvědět novinky ze světa archeologie na Vysočině od archeologa Petra Hejhala.

Lze také hlasovat

V anketě na webu humpoleckého muzea pak mohla veřejnost hlasovat o tom, jakou přednášku si přeje slyšet 11. prosince od profesora Jaroslava Petra. S 50 procenty hlasů zvítězilo téma o potravinách s názvem Genetické modifikace – máme se jich bát?

„Věda v muzeu se snaží pokrýt co nejširší spektrum oborů tak, aby si každý posluchač našel to své. Důležité také je, že lidé mohou ovlivnit program cyklu, a to tak, že mohou hlasovat o přednášejících či přednáškách v anketách na webu, nebo nám mohou přímo poslat zprávu s návrhy," řekla Jana Moravcová.

Někteří lidé z Humpolecka kvitují záměr humpoleckého muzea a už nyní jsou rozhodnuti navštívit vybrané přednášky. „Já osobně se některých přednášek ráda zúčastním, není na škodu si rozšířit obzory. Velmi vítám, že v rámci tohoto cyklu budou odborníci vysvětlovat vědecká fakta tak, aby je pochopili i ti, kteří v daném oboru nepůsobí. Klidně bych zkrátila interval mezi jednotlivými přednáškami, třeba na 14 dní," uvedla Veronika Mračková.

Cílem projektu Věda v muzeu je představit aktuální vědecká témata a přispět tak k obecnému povědomí posluchačů. Příchozím se také nabídne prostor pro diskuzi s přednášejícím v časovém rozsahu zhruba 30 minut. 

Aneta Slavíková