Novinářům to řekl Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den.

Vosková busta bojovníka z Velikonočních ostrovů v původní vitráži se navíc od včerejška na jeden rok stala součástí expozice Zlaté české ručičky v Pelhřimově. Figuríny byly podle jejich majitele Marka Sattlera vyrobeny ve své době na zakázku pro londýnské Muzeum Madame Tussaud.

„S Markem jsme se poprvé potkali před dvaceti lety. Najednou mi po letech volá a říká, že má v Karlových Varech Muzeum voskových figurín a mezi exponáty jsou figuríny, které pocházejí z roku 1850 a jedna má dokonce vzadu vyražený letopočet 1837. Nezjistili jsme, že by někde existovalo něco staršího. U expozice voskových figurín navíc evidujeme ještě jednu zvláštnost. Jedná se totiž s největší pravděpodobností o jediné muzeum voskových figurín na světě, které je umístěné v kostele. Unikátní je tedy kombinace prostoru a vlastní expozice," přiblížil Luboš Rafaj.

Majitel muzea voskových figurín, Marek Sattler novinářům přiblížil, kde se vzal první impuls zřídit si muzeum.
„Začalo to tím, že se mi podařilo v Karlových Varech koupit kostel svatého Lukáše a při vymýšlení toho, co by z něj mohlo vzniknout, mne napadlo muzeum voskových figurín. Jsem sběratel různých věcí a zabývám se možnostmi různých nákupů. Když jsem se dozvěděl, že rodina, která v Londýně provozovala 93 let muzeum a nyní jej rozprodává, neváhal jsem ani vteřinu a zajel do Londýna," sdělil Marek Sattler.
Tam se dohodl na odkupu některých soch.

„Jiné figuríny jsem koupil v USA, další třeba v Irsku. Nejcennější, právě tyto kousky, však pocházejí z Londýna. Nedokáži si představit, že by na světě měl někdo nějaké starší busty," ukázal směrem k torzům lidí cizích etnik.

Sattler zároveň připustil možnost, že sochy byly tvořené podle originálu. „Máme například důkaz – fotografii o tom, že figuríny členů skupiny Beatles vznikaly přesně podle nich, kdy oni stáli modelem," dodal Marek Sattler.

Jedno je však jisté. Sochy lidí cizích etnik vznikaly na zakázku u madame Tussaud proto, aby lidé v tehdejší době poznali domorodé kmeny.  

„Jedná se výhradně, ryze o ruční práci. Sochy jsou vyráběné ze včelího vosku. S moderními technologiemi to nemá nic společného. Jedná se o unikátní kousky, které nemohou být nikde jinde," zdůraznil majitel Muzea voskových figurín Karlovy Vary, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout 95 jedinečných soch od prezidentů až po světové celebrity.