V případě nepříznivého počasí se část programu přesune do prostor muzea, které je hlavním organizátorem této velkolepé a jedinečné akce.

Letošní program připomene události předcházející vypuknutí první světové války. „Chceme návštěvníkům přiblížit, jak tyto události prožívali obyčejní lidé. Myslím si, že díky dostatku materiálů a autentických vzpomínek program návštěvníky zaujme," nechala se slyšet vedoucí sbírkotvorného oddělení a historička Muzea Vysočiny Pelhřimov Miroslava Kvášová. Podle ní je pelhřimovská Muzejní noc svým rozsahem jediná v širokém okolí.

„Do akce se kromě našeho muzea každoročně zapojuje řada institucí a spolků z Pelhřimova a myslím, že právě díky tomu nemá konkurenci. O její oblibě svědčí i velký zájem ze strany stovky návštěvníků. Loni jich mohlo být okolo sedmi set," dodala Miroslava Kvášová.

Srdeční záležitost

Na muzejní noci nebude ani letos chybět pelhřimovský ochotnický soubor Rieger. Ten přijde ke slovu po 18. hodině.

„Letos sehrajeme dvě scénky z Haškova Dobrého vojáka Švejka. Při dobrém počasí ukázky sehrajeme na prostranství před muzeem, pokud bude počasí horší, představení se zřejmě uskuteční uvnitř muzea," přiblížila režisérka divadelního souboru Rieger Marie Steinhauserová.  Ta dodala, že Muzejní noc patří k jejich takzvané srdeční záležitosti. „Zatím jsme ani jeden ročník nevynechali. Sehráli jsme tam například tradiční měšťanskou svatbu z 19. století, dále třeba scénku z 50. let minulého století a jindy zase čarodějnice," zavzpomínala na minulé ročníky uznávaná režisérka.

Milovníci historie a kultury se dále mohou těšit na rakousko-uherského veterána Hanze Thomaska nebo čtení z válečných pamětí Vzpomínky na velkou válku.

Diváci si pak budou moci zasoutěžit o takzvanou Habsburskou stuhu.

Při příležitosti této muzejní noci se v pelhřimovském zámku pánů z Říčan bude konat také vernisáž dlouhodobé výstavy, která stejně jako první světová válka potrvá čtyři roky a mapuje průběh bojů 
na všech frontách tohoto světového konfliktu.

Příchozí se na výstavě budou moci seznámit i s vývojem zbraní. Součástí expozice budou informace o politické a sociální situaci v různých státech v době před válkou, ale také v poválečném období.

Po dobu trvání Muzejní noci budou moci zájemci zdarma, stejně jako v předešlých letech, navštívit turistické cíle Pelhřimova  – další muzea či vyhlídkovou věž kostela svatého Bartoloměje.

„Zájem o památky je velký. Loni například zdolalo během čtyř hodin, tedy od 18. do 22. hodiny,  135 schodů na ochoz vyhlídkové věže kostela sv. Bartoloměje rovných 365 lidí. Pelhřimovské Peklo navštívilo 352 lidí," informovala Vlasta Vlčková z Kulturních zařízení města Pelhřimov. Ta dodala, že do Muzea strašidel přišlo 316 návštěvníků a Síň Lipských, která vzdává hold svým slavným rodákům, si prohlédlo 165 zájemců.

Ohňová show

Ti, kteří vydrží na pelhřimovském náměstí až do dvaadvacáté hodiny, se pak mohou pokochat ohňovou show skupiny Spiritus Dracus, která celý program zakončí.

Program

•          18 hod. Zahájení

•          18.05, 19, 20, 21 hod. Scénky souboru Rieger  „Na Bělehrad!"

•          18.30, 20.30 hod. Vzpomínky c.k.  veterána Hanze Thomaseka

•          19.30, 21.30 hod. Vzpomínky na velkou válku – čtení z válečných pamětí

•          22 hod. Ohnivé vystoupení skupiny Spiritus Dracus